Örgütsel etik iklim ve örgütsel sinizm ilişkisinin belirlenmesi: Konaklama işletmelerinde bir uygulama
Determining the relationship between organizational ethical climate and organizational cynicism: A case study in accommodation establishments
  1. Tez No: 438519
  2. Yazar: ALİ DOĞANTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı; İstanbul ilindeki dört ve beş yıldızlı konaklama işletmeleri çalışanlarının algıladıkları örgütsel etik iklim ile örgütsel sinizm düzeyleri arasındaki ilişkileri belirlemektir. İstanbul ilinin evren olarak seçilme nedeni; gelen turist sayısı, turistik yatak kapasitesi ve birden fazla turistik faaliyete ev sahipliği yapması bakımından Türkiye'nin önemli turizm destinasyonlarından biri olmasıdır. Ayrıca konaklama işletmeleri arasından dört ve beş yıldızlı konaklama işletmelerinin seçilmiş olması söz konusu bu işletmelerin, turizm sektöründeki diğer konaklama işletmelerine nazaran daha profesyonel yönetim, yönetici ve çalışanlara sahip olmalarıdır. Dolayısıyla bu destinasyondaki konaklama işletmeleri çalışanlarından elde edilecek bilgilerin, araştırmanın nihai amacına ulaşması anlamında en uygun verileri sağlayacağı düşünülmüştür. Bu araştırmada, veri toplama aracı olarak anket tekniği kullanılmıştır. Anket tekniği ile söz konusu konaklama işletmelerinde aktif olarak çalışmakta olan 391 çalışandan elde edilen veriler güncel SPSS (Statistical Program For Social Sciences) paket programı ile analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Araştırmada sırayla frekans-yüzde, güvenilirlik, faktör, korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Bu analizler sonucunda; örgütsel etik iklim ile örgütsel sinizm arasında negatif yönlü ve istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Ayrıca regresyon analizi sonucunda; örgütsel sinizmdeki değişimin yaklaşık %10'unun etik iklim tarafından açıklanabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the relationships between the levels of perceived organizational ethical climate and organizational cynicism of employees employed at four and five star hospitality establishments in İstanbul. The reason why İstanbul was selected as the focus of this study is that it is one of Turkey's most important tourism destinations with regards to touristic total bed amount and hosting multiple tourist activities. Moreover, because four and five star hospitality establishments have more professional management practices, administrators and employees than other hospitality establishments in the tourism sector, these four and five star hospitality establishments were selected as the sample out of the target hospitality establishments. Thereby, it has been considered that the information obtained from employees of hospitality establishments in this destination would provide the most appropriate means for achieving the ultimate objectives of this research. In this study, questionnaire technique was used to collect data. The data that were collected from 391 employees of four and five star hospitality establishments in İstanbul were analysed by using SPSS (Statistical Program For Social Sciences). In this study, frequency-percent, the reliability, factor, correlation, and regression analyses were respectively carried out. As a result of this analysis; it was found that there has been a negative and statistically significant relationship between organizational cynicism and organizational ethical climate. In addition, according to the result of regression analysis; it was identified that approximately 10% of the variation in organizational cynicism can be explained by the ethical climate.