Türk tekstilinde dokumanın tarihçesi ve üretim ilişkileri
Production relations and the history of weaving in Turkish textile sector
  1. Tez No: 438528
  2. Yazar: MERAL BENLİ
  3. Danışmanlar: PROF. HAMDİ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Tekstil ve hazır giyim sektörü Türkiye için olduğu kadar Dünya ekonomileri için de yarattığıistihdam olanakları, kazandırdığı döviz geliri veüretime katma değeri ile Türkiye'nin önde gelensektörlerinin başında gelmektedir. İstihdampotansiyeli, üretim hacmi, dış ticarete konu olmasıyanında lojistik, imalat, enerji gibi birçok sektöraçısından önemli bir yere sahip olan tekstil sektörü ekonomik kalkınmada oldukça önemlibir yere sahiptir. Bu çalışmada, Türkiye'de tekstilin ve dokumanın tarihçesi ile üretim ilişkileri incelenmiş Dünya ve Türkiye perspektifi verilerek sektörde kullanılan geneltanımlar, dış ticaret rakamları, güncel gelişmeler,sektörün fırsat alanları ile ilgili araştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
As it is in textile sektoru Turkey As it is in textile sektoruturkiye for the world economy, employment opportunities created, income and currency, gained value-added production is one of the leading sectors in Turkey. Employment potential, production volume, foreign trade in addition to being subject to logistics, manufacturing, and energy sectors such as the textile sector which has an important place in terms of economic development has a very important place. In this study, Turkey's textile and weaving were examined with the history of the relations of production used in the industry by giving general definitions of the perspective of the world and Turkey, foreign trade figures, current developments in the sector on areas of research opportunity are reviewed. for the world economy, employment opportunities created, income and currency, gained value-added production is one of the leading sectors in Turkey. Employment potential, production volume, foreign trade in addition to being subject to logistics, manufacturing, and energy sectors such as the textile sector which has an important place in terms of economic development has a very important place. In this study, Turkey's textile and weaving were examined with the history of the relations of production used in the industry by giving general definitions of the perspective of the world and Turkey, foreign trade figures, current developments in the sector on areas of research opportunity are reviewed.