Büyükşehir belediyeleri ve halkla ilişkiler
Metropolitan municipalities and public relations
  1. Tez No: 438543
  2. Yazar: MUHAMMED RAŞİT ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Günümüz koşullarında halkla ilişkiler neredeyse her kurum açısından önemli bir faaliyet olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak, büyükşehir belediyeleri açısından halkla ilişkiler ayrı bir öneme sahiptir. Bunun nedeni ise çevrenin halkın istekleri doğrultusunda düzenlenmesinin gerekmesidir. Bu nedenle çalışmada büyükşehir belediyeleri ve halkla ilişkiler konusu işlenmiştir. Çalışma kapsam olarak teorik nitelik taşımaktadır. Bu sebeple çalışma literatür taraması yöntemiyle hazırlanmıştır. Halkla ilişkiler özel kurumlar kadar kamu kurumları açısından da önemli hale gelmiştir. Demokrasi kültürünü benimseyen devletlerde kamu yönetimleri halkın istekleri doğrultusunda şekillenmektedir. Seçmenlik görevini yerine getiren halk yönetimdeki kişileri belirlemektedir. Bu açıdan büyükşehir belediyelerinin ve diğer kamu kurumlarının halkın istek ve gereksinimlerini göz ardı etmesi mümkün değildir. Halkın istek ve gereksinimlerinin belirlenmesi ile halkın belli konular hakkında bilgilendirmesi konusunda halka ilişkiler devreye girmektedir. Bu sebeple halkla ilişkilerin yalnızca özel sektörü ilgilendiren bir kavram olarak düşünülmemesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's conditions of public relations is an important activity in terms of almost every institution. But the Mayor in terms of public relations is a separate importance. This is because according to the demands of the people of the area to be edited is. Therefore study the issue of Metropolitan municipalities and public relations. As the scope of theoretical work. For this reason, the study of the literature method with. Public relations in terms of public institutions, private institutions have become important. Democracy in States that adopt the culture of public administration are taking on a shape according to the demands of the people. The voter fulfills the task of public management in the highest Office. In this respect, the people of the Metropolitan municipalities and other public institutions, it is not possible to ignore the requests and requirements. Determination of public requests and requirements and inform the public about certain topics in PR (Public Relations) choise. For this reason, public relations only as a concept that is of interest to the private sector cannot evaluate.