Evli ve çocuklu bireylerde öğrenilmiş güçlülük düzeylerinin evlilik uyumu ve ebeveynlik tutumu ile ilişkisi
Learned resourcesfulness, marital harmony, and parenting attitudes relationship in married couples with children
  1. Tez No: 438542
  2. Yazar: DİLARA ÇAĞLIYAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. FİLİZ ŞÜKRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kişilik, bireylerin kalıcı özelliklerini yansıtmaktadır. Kişilik özellikleri, bireylerin toplum içerisindeki tavır ve davranışlarını belirlediği gibi, sorunlarla karşı karşıya kalındığında sergilenen doğru davranış düzeyini de belirlemektedir. Sosyal bir varlık olan insanların geçmişten gelen en temel ikili birlikteliği evlilik olarak adlandırılmaktadır. Evlilik ile eşler“ben”olmaktan çıkıp“biz”olmaya başlamakta, bu da beraberinde eski yaşamdaki alışkanlıklardan kaynaklanan bir dizi sorunu getirmektedir. Bu sorunların olabilecek en iyi şekilde çözülebilmesi, eşlerin karşılıklı anlaşarak sorunlara çözüm bulabilmeleri ve hayatlarından mutlu olmaları, evlilik uyumu olarak tanımlanmaktadır. Evlilik sonrası aileye çocuğun katılması, ailenin biyolojik görevleri arasında yer almaktadır. Ancak çocuk sahibi olmak bir görev değil, eşlerin karşılıklı istekleri doğrultusunda olursa, bir yaşam tercihi olacaktır. Sonuç olarak dünyaya gelen çocuğun kişisel özelliklerinin ilk olarak oluşmaya başladığı, sosyal dünyayı ilk tanıdığı ortam, aile ortamıdır. Çocuğun geleceğinde mutlu ve güçlü bir yaşam sürmesi, ailesinin onu yetiştirmesi ile doğrudan ilişkilidir. Bu bağlamda bireylerin öğrenilmiş güçlülük düzeylerinin yüksek olması, evlilik uyumlarını olumlu etkileyecek, bu olumluluk ebeveyn tutumuna da yansıyacaktır. Bu çalışmanın amacı, evli ve çocuklu bireylerde öğrenilmiş güçlülük düzeyleri ile evlilik uyumu ve ebeveynlik tutumu ilişkinin incelenmesidir. Bu amaçla Ankara ilinde, evli ve çocuğu olan 500 kişi ile anket çalışması yapılarak veriler toplanmış ve analiz edilmiştir. Anket çalışmasında Rosenbaum Öğrenilmiş Güçlülük Ölçeği (RÖGÖ), Evlilik Uyum Ölçeği (EUÖ) ve Aile Hayatı ve Çocuk Yetiştirme Tutumu Ölçeği (PARI) kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda evli ve çocuklu bireylerde öğrenilmiş güçlülük ile evlilik uyumu arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişkinin olduğu, evli ve çocuklu bireylerde öğrenilmiş güçlülük ile ebeveynlik tutumu arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığı sonuçlarına varılmıştır. Demografik veriler ile öğrenilmiş güçlülük, evlilik uyumu ve ebeveyn tutumu ilişkileri de incelenerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Modal properties reflect the personality of individuals. Personality traits, attitudes and behaviors of individuals within the society determines the level of problems faced with, as determined by the correct behavior is exhibited. Marriage is the Union of the people as a social entity from the past binary the most basic is called. Marriage and the spouses“I”and stop being“we”is beginning to happen, and with this brings a set of issues arising from the habits of the old life. These problems to be resolved in the best way possible, by mutual agreement of the spouses to be happy and to find solutions to problems in their lives, harmony in marriage is defined as. After marriage, the family, the child's participation, among biological the tasks of the family. However, it is not a duty to have children, in accordance with the wishes of the spouses mutual if it happens, will be a choice for life. As a result, the world began to occur from the first of the child's personal characteristics, the social world of the first known environment, family environment. The future of the child happy and powerful life, is directly related to raising her family. In this context, if individuals have a high level of learned resourcefulness, marital adjustment, positive affect, parental attitudes will be reflected in this mortality. In this study the level of marital adjustment and parenting attitudes of individuals married with children aims at investigating the relationship with learned resourcefulness. For this purpose, in the province of Ankara, married with kids, a survey was conducted with 500 people, and the data were collected and analyzed. In the survey, Rosenbaum learned resourcefulness Scale (RÖGÖ), marital adjustment scale (EUÖ) and family life and child rearing attitudes Scale (PARI) was used. As a result of the analysis, a statistically significant relationship between marital adjustment in individuals with learned resourcefulness is married with children, married with children and parenting in individuals with the absence of a significant relationship between learned resourcefulness, attitude, the results have been reached. Learned resourcefulness with demographic data, marital adjustment, and were interpreted by examining the relations between parental attitudes.