Türkiye'de 1980 sonrası belediyelerin finansman sorunları ve alternatif çözüm önerileri (İzmir Büyükşehir Belediyesi örneği)
The Financial problems of the municipalities faced in Turkey after the 80's and the alternative approaches for the solutions (Greater Municipality of İzmir case study)
  1. Tez No: 51109
  2. Yazar: ÖZDEN KOCAKAFA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KAMİL TÜĞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Kamu hizmetleri, merkezi idare yanında mahalli idarelerin de dahil olduğu çeşitli hizmet birimleri tarafından yürütülmektedir. Hizmetlerin yürütülmesi için ulusal sınırlar içindeki kıt kaynaklardan yararlanılmaktadır. Türkiye de merkezi idare ile mahalli idarelerin hizmet ve gelir bölüşümü açısından genel eğilim merkezileşme yönünde olmuştur. Gerek gelişmiş gerekse gelişmekte olan toplumlarda coğrafi, sosyo ekonomik ve yönetsel faktörler hizmetlerin topluma sunuluş biçimlerini etkileyebilmekte ve farklılık yaratmaktadır. Günümüzde merkez yerel yönetim ilişkilerinin öneminin artması, geleneksel vesayet denetiminin ötesinde çağımızdaki hızlı kentleşmenin sonucudur. Bu hızlı kentleşmenin sonucu olarak belediyelerin halka sunmak zorunda oldukları yerel hizmetlerin artması finasman sorunlarınında beraberinde getirmiştir. Bu çalışmada belediyelerin finansman sorunları ve sorunların çözümüne yönelik alternatif yaklaşımlar, İzmir Büyükşehir Belediyesi örneği ele alınarak incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Public services are being executed by various service units which also include local adminastrations. In order to execute these services, the scarce resources within the national borders are being expended. In our country, Türkiye, the general tendency division of the service and income with respect to administrative centers and local administrations has been realized towards centralization. Not only in civilized but also in developing societes, the geographical, socia-economical and administrative factors may effect and differentiate the way these public are being presented to the society. The increase in the importance of relationship between the central and local administrations in todays world is the result of rapid civilization which is also beyond the traditional executorship control. As a result of this rapid civilization, the municipalities had to offer more local services which brought with it financial problems. This research, examines Greater Municipality of İzmir within the scope of financial problems that the municipalities are being faced and the alternatives approaching the solution of such problems. II