Sağlık hizmetleri sunumunda yaşanan sorunlar ve şiddet, çözüm önerileri ve beyaz kod uygulaması
Problems and violence encountered in health services, solution offers and white code practice
  1. Tez No: 438545
  2. Yazar: ZÜLFİYE DİLEK TAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüzde yaşamın her alanında olduğu gibi sağlık işyerlerinde de şiddet olayları ciddi oranda görülmektedir. Şiddet olayları, sağlık işletmelerinin içinde en çok ambulans hizmeti sunumunda yaşanmaktadır. Sağlıkta şiddetin çalışan sağlığı ve güvenliğinin zedelenmesi, hizmet kalitesinin düşmesi ve kurumsal maliyetlerin artması gibi olumsuz sonuçları olduğu bilinmektedir. Bu sonuçları azaltabilmek için çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Literatür incelendiğinde 112 ve ambulans çalışanlarına yönelik şiddetin azaltılmasına yönelik araştırma ve uygulamaların azlığı dikkat çekmiştir. Çalışma, bu amaçla uygulama ve öneriler içermektedir. Teorik bir çalışma olduğundan, tarihçi metoda bağlı olarak gerçekleştirilmiştir. Diğer sağlık çalışanlarıyla karşılaştırıldığında şiddete ve diğer tehlikelere açık yerlerde görev yapan ambulans çalışanlarının yaşadığı sıkıntılar göz ardı edilmemelidir. Her çalışan, mesleğini icra ederken kendini güvende ve huzurlu hissetme hakkına sahiptir. Tüm sağlık çalışanları gibi 112 personelinin de, insanlık onuruna yakışmayan şiddet uygulamalarına karşı, kurum ve devlet eliyle korunmasının önemi büyüktür. Bu amaçla uygulamaya konulmuş Beyaz Kod uygulaması örnek bir adımdır. Tüm sağlık çalışanlarının şiddeti rapor etmesinin teşviki ve Beyaz Kod uygulamasının yaygınlaşması büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Like in every realm of daily life, practice of violence is also encountered in health sector at serious levels. Violence mostly happens during ambulance services in health sector. It is known that violence in health sector poses danger to employees' health and safety, decreases service quality and increases corporation expenses. Some studies are being carried out with an aim to alleviate the results. When the technical literature is reviewed, it is interesting that there are so few researches and practices aiming at minimalizing violence against 112 and ambulance staff. For this reason, this study involves studies and suggestions in this matter. Since it is a theoretical study, it has been carried out based on annalistic method. When compared to the other health personnel, the difficulties that the ambulance personnel who work outside open to violence and other dangers, are having must not be disregarded. Every employee, while performing his/her work, has the right to feel secure and peaceful. It is of great importance that like all the health personnel, the 112 personnel should be protected by the corporations and the government against violence which is totally in contradiction with the human dignity. The White Code practise is an exemplary practice that has been put into place to that end. It is very important that all health personnel are be encouraged to report violence and White Code practice is generalized.