Duygu ifadesi psikoeğitim programının üniversite öğrencilerinin öfke ifadesi ve öfke kontrolü üzerine etkisinin incelenmesi: Karma desende kontrol gruplu bir çalışma
Investigation of the effect of an emotional expression psychoeducation program on anger expression and anger control in university students: A mixed-design, control-group study
  1. Tez No: 757497
  2. Yazar: HAVA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA DEMİRKIRAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Bu araştırma duygu ifadesi psikoeğitim programının üniversite öğrencilerinin öfke ifadesi ve öfke kontrolü üzerine etkisini incelemek amacı ile yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırmada nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanıldığı karma yöntem desenlerinden keşfedici sıralı desen kullanılmıştır. Araştırma Mart-Eylül 2021 tarihleri arasında Hakkâri Üniversitesi, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek okulunda yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Hakkâri Üniversitesi, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek okuluna kayıtlı, Hakkari ilinde ikamet eden öğrenciler oluşturmaktadır. Duygu ifadesi psikoeğitim programının oluşturulması için veriler nitel yöntemle maksimum çeşitlilik örneklemesi ile belirlenen 15 Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek öğrencileri ile“Google meet”üzerinden online gerçekleştirilmiştir. Veriler yarı yapılandırılmış on soru ve yedi alt sorudan oluşturulan form aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Verilerin analizi MAXQDA 2020 programı ile yapılmıştır. Nitel bulgular sonucunda psikoeğitim içeriği oluşturulmuştur. Duygu ifadesi psikoeğitim programı için örneklem büyüklüğü G-power programı kullanılarak hesaplanmıştır. 25 deney ve 24 kontrol toplam 49 öğrenciden oluşmuştur. Veri toplama formları olarak, Kişisel Bilgi Formu, Berkeley Duygu İfadesi Ölçeği ve Sürekli Öfke ve Öfke Ifade Tarzı Ölçeği kullanılmıştır. Deney grubuna 5 hafta-10 oturumdan oluşan psikoeğitim programı uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 25.0 istatistiksel analiz programı kullanılmıştır. Analizde ki-kare testi, mann-whitney u testi bağımsız örneklemler t-testi, tekrarlı ölçümler için varyans analizi (ANOVA) testi kullanılmıştır. Ölçümler eğitim öncesi, eğitim sonrası ve 1 aylık izlemde yapılmıştır. Bulgular: Duygu ifadesi psikoeğitim programının oluşturulması için yapılan nitel araştırmadan elde edilen kodlarla ''ilişkiler/yaklaşımlar, duygular, yaşanan sorunlar, duygulara eşlik eden davranışlar'' olmak üzere dört tema belirlenmiştir. Deney ve kontrol grubunda yer alan öğrenciler için sürekli öfke, öfke ifadesi toplam ve öfke ifadesi ölçeği alt boyutları ve berkeley duygu ifadesi ölçeği, duygusal ifadesellik alt boyutu, dürtü gücü alt boyutu, gizleme alt boyutu puan ortalamalarının zaman serisine göre grup içi karşılaştırılmasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p>0.05). Deney ve kontrol grubu öğrencilerinin sürekli öfke, öfke ifadesi toplam ve öfke ifadesi alt boyutları puan ortalamalarının zaman serisine göre gruplararası karşılaştırılması fark bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to examine the effect of an emotional expression psychoeducation program on anger expression and anger control in university students. Materials and Methods: An exploratory sequential design, which is one of the mixed method designs in which qualitative and quantitative research methods are used together, was employed in the study.The study was conducted between March and September 2021 in Hakkari University Health Vocational Higher School. The population of the research consisted of students who resided in Hakkari province and were registered in Hakkari University Health Vocational Higher School. To create the emotional expression psychoeducation program, the data were collected online via“Google meet”from 15 Health Vocational Higher School students, who were determined with maximum diversity sampling using the qualitative method. Data were collected through a semi-structured form consisting of ten questions and seven sub-questions. Content analysis method was used in the evaluation of data. The analysis of the data was conducted on the MAXQDA 2020 software package. As a result of the qualitative findings, the content of psychoeducation program was created. The sample size for the emotional expression psychoeducation program was calculated using the G-power software. A total of 49 students, 25 in experimental and 24 in control groups, were included in the study. A Personal Information Form, the Berkeley Emotional Expression Scale, and the Trait Anger and the Anger Expression Style Scale were used as data collection forms. The psychoeducation program consisting of 5 weeks and 10 sessions was applied to the experimental group. SPSS 25.0 statistical analysis software was used in the analysis of the data. Chi-square test, Mann-Whitney U test, independent samples t-test, and analysis of variance (ANOVA) test for repeated measurements were used in the analysis. Measurements were conducted before the education, after the education, and at a 1-month follow-up. Results: With the codes obtained from the qualitative research conducted for the creation of the emotional expression psychoeducation program, four themes were identified:“relationships/approaches, emotions, problems experienced, and behaviors accompanying emotions”. The time-dependent intra-group comparisons of the mean scores obtained by students in the experimental and control groups from the trait anger, total anger expression, and the sub-dimensions of anger expression scale and the emotional expressiveness sub-dimension, impulse strength sub-dimension, and concealment sub-dimension of the Berkeley emotional expression scale did not show a statistical difference (p>0.05).