Anaokulu çalışanlarının iş doyumu, ücret beklentisi, meslek içi toplam çalışma süresi ve yaş grupları ile tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between preschool workers' job satisfaction, wage expectation, total term of employment, age groups and their burnout levels
  1. Tez No: 438566
  2. Yazar: TÜRKAN TOKATLIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN EBADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı; anaokulu çalışanlarının iş doyumu, ücret beklentisi, meslek içi toplam çalışma süresi ve yaş grupları ile tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya konulmasıdır. Ek olarak, araştırmada bireylerin yaş, medeni durumu, çalıştıkları kurum, eğitim düzeyi gibi değişkenlerin iş doyumu ve tükenmişlik düzeyleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmaya İstanbul İlinde Maltepe İlçesi sınırları içerisinde bulunan özel ve devlet anaokullarında çalışan öğretmenler ve yöneticilerden oluşan 150 birey alınmıştır. Aynı zamanda bireylerin sosyo-demografik özelliklerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından Kişisel Bilgi Formu oluşturulmuştur. Araştırmada sosyo-demografik özelliklere göre bakıldığında; özel kurumlarda çalışan bireylerin devlet kurumlarında çalışan bireylere oranla duygusal tükenme ve kişisel başarı hissi düzeylerinin daha yüksek olduğu, devlet kurumlarında çalışan bireylerin özel kurumlarda çalışan bireylere oranla duyarsızlaşma düzeylerinin daha yüksek olduğu, bireylerin yaşı arttıkça bireylerin duygusal tükenme ile tükenmişlik düzeyleri de artmakta olduğu ve bireylerin mesleki kıdem süreleri arttıkça bireylerin duygusal tükenme ile tükenmişlik düzeylerinin de artmakta olduğu gibi sonuçlara ulaşılmıştır. Araştırmada yer alan bireylerin medeni durumu, eğitim düzeyi gibi sosyo-demografik özelliklere göre de anlamlı sonuçlar elde edilmemiştir. Ayrıca; bireylerin iş doyumu düzeyleri arttıkça bireylerin duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve tükenmişlik düzeylerinin de düşmekte olduğu ve bireylerin iş doyumu düzeyleri arttıkça bireylerin kişisel başarı hissi düzeylerinin de artmakta olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırmanın sonunda yer alan tartışma bölümünde bulgulara dayalı olarak araştırmacılara, alanda çalışan psikolojik danışmanlara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study's aim is to reveal the relationship between preschool workers' job satisfaction, wage expectation, total term of employment, age groups and their burnout levels. Besides, the effects of variables such as individuals' ages, marital status, income level, the institution they work, education level on job satisfaction and burnout levels are examined. 150 teachers and administrators who are working in private and public preschools and are living in Maltepe providence of Istanbul participated to the research. Also, according to identify socio-demographic characteristics of the participants, personal information form is made by researcher. When the socio-demographic characteristics analyzed, it is found out that private institution workers emotional burnout and personal success sense levels are higher than public institution workers, and public institution workers' desensitization levels are higher than private institution workers. Also, it is seen that while workers' age increase, their emotional burnout and burnout levels increase too, and while their proffessional seniority duration increase, their emotional burnout and burnout levels increase too. There was no meaningful results for socio-demographic features that take a part in the research, such as individuals' age, marriage duration, children number. In addition, it is seen that as individuals' job satisfaction levels increase, their emotional burnout, desensitization and burnout levels decrease and their personal success sense levels increase too. In the discussion section that is at the end of the research, suggestions for researchers, psychological counselors working on this field had been proposed on research findings.