Aday öğretmenlerle çalışan öğretmenlerin stresle başa çıkma tarzlarının karşılaştırılması
Comparing working teachers' strategies to deal with stress to that of candidate teachers
- Tez No: 438567
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Zamanımızın hızla değişen şartları içinde yaygınlaşan stres, insan yaşamını sıklıkla etkilediği için günümüzde değişik birçok araştırmaya konu olmaktadır. Stresin ne olduğu, bireyleri nasıl etkilediği ve bireylerin stresle nasıl başa çıktığı konuları da gittikçe artan bir öneme sahip olmaktadır. İç ve dış dünyadan gelen uyarıcılara karşı tepki olarak gelişen stresin dış nedenleri arasında çalışma ortamı önemli bir yere sahiptir. Dolayısıyla da kaynağını çalışma ortamından alan stresin etkileri eğitim-öğretim faaliyetlerinin temel unsuru olan öğretmenlik mesleğinde de büyük oranda görülmektedir. Bu çalışmada aday öğretmenlerle çalışan öğretmenlerin stresle başa çıkma tarzları, çeşitli değişkenler göz önüne alınarak, karşılaştırmalı olarak tartışılmıştır. Katılımcılara uygulanan Kişisel Bilgi Formu ve Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği'nden elde edilen bulgular tartılmış ve öneriler sunulmuştur. Araştırma sonucunda, aday öğretmenlerle çalışan öğretmenlerin stresle başa çıkma tarzları arasında kendine güvenli yaklaşım, çaresiz yaklaşım, boyun eğici yaklaşım ve sosyal desteğe başvurma stratejilerinde anlamlı bir farklılık bulunmuş, iyimser yaklaşım stratejisinde ise anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Stress, which has been more and more widespread in today's rapidly changing world, often affects human life. Therefore it has been subject to a variety of scientific research. Thus, the stress related issues having an increasing importance like 'what is stress?', 'how it affects individuals?' and 'how individuals cope with stress?' Stress occurs in response to stimuli from the inner and outer worlds. The working environment has an important place among the outer reasons. Therefore, the effects of stress, which arises from the working environment, are also seen largely in the teaching profession, which is the basic element of educational activities. In this work, the way how candidate teachers and working teachers cope with stress has been analyzed comparatively, considering different variables. The results and findings obtained from the Personal Information Forms and Coping with Stress Scales applied, have been analyzed, discussed and suggestions have been offered. As a result of this research a significant difference has been found between working teachers' and candidate teachers' strategies for coping with stress, in terms of self-confident approach, desperate approach, submissive approach and applying social support. But there is no significant difference in optimistic approach strategy has been found.