Kocaeli Gölcük ilçesi çöküntü bölgesi yerel zemin özelliklerinin sismolojik ve bir boyutlu zemin davranış analizleri ile karşılaştırmalı olarak araştırılması
Comparative investigation of local ground features in Kocaeli Golcuk county basin by seismological and one-dimensional ground behavior analysis
- Tez No: 438579
- Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT FIRAT ÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Tez çalışması kapsamında, 1999 depremi sonucu oluşan çökmeler, yanal yayılmalar ve büyütme gibi zemin hasarları, üst yapı hasarları ve bölgeye ait verilerin çokluğu nedeniyle Kocaeli ili“Gölcük İlçesi Çöküntü Bölgesi”için zemin büyütmelerinin belirlenmesi ve tepki spektrumlarının geliştirilmesi amacıyla gerekli yer yüzeyi hareketlerinin kestirilmesi için bir boyutlu zemin (saha) davranış analizi yapılmıştır. Amaca yönelik ilk olarak, çalışmaya konu olan bölgeden alınan sondaj verileri ve bölgede daha önce yapılmış olan sismik profillerden elde edilen S kayma dalga hızı değerleri kullanılarak zemin profili çıkarılmış ve bir boyutlu saha davranış analizi programı olan DeepSoil programı kullanılarak, Gölcük yöresinde oluşabilecek depremlere yönelik dinamik saha davranışı analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçları tablo haline getirilerek irdelenmiştir. Elde edilen dinamik zemin davranışı analizi sonuçları mevcut deprem yönetmeliği olan Deprem Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik-2007'ye göre yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the scope of the thesis, one dimensional site response analysis has been made in order to determine the ground amplification of Kocaeli“Gölcük District Rift Zone”and to improve design response spectrum. First of all, ground profiles were extracted by using the drilling data which were collected from the study area and shear wave velocity values that were obtained from seismic profiles in the region, and dynamic site response analysis was performed for earthquakes that may occur in Gölcük by using DeepSoil one dimensional site response analysis program. The analysis results were examined turned in tables. The results of soil site response analysis were interpreted in accordance with“The Regulations About to be Made in Earthquake Zones-2007”.