Selçuk Üniversitesi Yerleşkesine kurulacak bir dağıtık üretim tesisinin şebekeye entegrasyonu ve sisteme etkisinin analizi
Analysis of impact on system and integration into distribution network of a distributed generation plant to be building at Selcuk University Campus
  1. Tez No: 438609
  2. Yazar: HALİL ÇİMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Dünyada sanayileşme, şehirleşme ve teknolojik gelişmelerin de etkisiyle hemen her alanda elektrik enerjisine olan ihtiyaç artmaktadır. Artan elektrik ihtiyacını karşılayabilmek amacıyla, şebekeye entegre olan dağıtık üretim santrali sayısı günden güne artış göstermektedir. Güç kalitesini artırması ve gerilim profilini düzeltmesi gibi birçok yararı beraberinde getiren bu santrallerin, gelecekteki üretim sistemleri içerisinde büyük bir rol oynayacağı öngörülmektedir. Tez çalışmasının ilk kısmında, Selçuk Üniversitesi Kampüsü'ne kurulabilecek olan 1 MW kurulu güç kapasitesine sahip güneş enerjisi santralinin şebekeye entegrasyonu ve kampüs dağıtım şebekesi ile olan koordinasyonu ele alınmıştır. Tasarlanan santral, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni besleyecek şekilde şebekeye dahil edilmiştir. Kampüs elektrik şebekesi ve güneş enerjisi santrali PSCAD/EMTDC programı ile modellenmiştir. Bu kapsamda, güneş enerjisi santralinin şebekeye bağlı olduğu ve olmadığı anlardaki yük akışı ve kısa devre analizleri yapılmış ve santralin sistem üzerindeki etkileri incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda santralin, baralardaki gerilim seviyesini yükselttiği ve kısa devre akımını az miktarda arttırdığı gözlemlenmiştir. Genellikle deneysel olarak elde edilen sıfır bileşen empedans değerleri, Genetik Algoritma metodu kullanılarak tahmin edilmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında, Selçuk Üniversitesi Kampüsü'nde herhangi bir sebeple elektrik kesintisi meydana gelmesi halinde, sistemin davranışı ele alınmıştır. Bu kapsamda santralin, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin alternatörleri ile birlikte ada modunda çalışma koşulları incelenmiştir. Sistem PSCAD/EMTDC programı ile modellenerek, güç akışı ve kısa devre analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The need for electricity energy in the most of the areas increases with the effect of technological improvements, urbanization and industrialization in all over the world. The number of distributed generation plants which are integrated to network is increasing day by day to supply the need of electricity. These plants benefit on increasing the voltage profile and power quality, and it is expected that they will have a big role on electricity generation systems in the future. In the first part of this study, solar power plant whose installed power capacity is 1 MW to be installed in Selcuk University campus is investigated. Integration and coordination with campus distribution network of this plant is observed. The designed plant is integrated to network as supply to Selcuk University Medical Faculty. The electrical system of campus and the solar power plant are modelled by using the PSCAD/EMTDC software. Load flow and short circuit analyses are done during the solar power plant is connected to network and unconnected. And the effects of this plant on electrical system are investigated. The analyses show that the plant increases the voltage level on buses and contributes to short circuit current level slightly.In general, sequence impedances which are obtained by experimentally are estimated by using Genetic Algorithm. In the second part of this study, in the case of electrical blackout is occured in Selcuk University Campus, the operation conditions of the system is considered. Within this scope, the operation conditions on island mode of the plant with the alternators of the Selcuk University Medical Faculty are observed. The system is modelled by PSCAD/EMTDC software, and the load flow and short circuit analyses are done.