Ankara-Haymana-Soğulca Köyü sulama kooperatifi sulama sahasındaki su kaynaklarının sulama suyu kalitesi yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of water resources in terms of irrigation quality in irrigated areas of Ankara-Haymana-Soğulca Town irrigation cooperative
- Tez No: 438608
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AHMET MELİH YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma Ankara-Haymana-Soğulca köyü sulama kooperatifi sulama sahasındaki su kaynaklarının sulama suyu kalitesi yönünden değerlendirilmesi, tarım alanlarında tuzluluk probleminin tespiti ve varsa sorunlara çözüm önerileri sunmak amacıyla yürütülmüştür. Araştırma alanında sulama yapılan tarım arazilerinden; 0-30, 30-60 ve 60-90 cm derinliklerden burgu ile bozulmuş toprak örnekleri alınarak laboratuvar şartlarında bazı kimyasal ve fiziksel analizler yapılmıştır. Araştırma alanında mevcut yerüstü su kaynağından düzenli olarak sulama dönemi boyunca alınan su örneklerinin laboratuvar koşullarında gerekli analizleri yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; araştırma alanı toprakları killi bünyede olup kireç miktarları %8.78-33.50 arasında, tarla kapasiteleri (TK) %26.9-39.6, solma noktaları (SN) %16.5-22.9, pH değerleri 6.27-8.02 ve EC değerleri ise 648-1428µmhos/cm arasındadır. Katyon değişim kapasiteleri (KDK) 12.26-17.26me/100gr, değişebilir sodyum yüzdeleri (DSY) % 3,33-22,71 arasında, bor konsantrasyonları ise 0.07-0.56 ppm bulunmuştur. Araştırma alanından alınan temmuz, ağustos, eylül, ekim ayları sulama suyu örneklerinin; pH değerleri 6.86-7.98, EC değerleri 1213-1546 µmhos/cm arasında değişmiştir. Suların bor konsantrasyonları ise; 0.10-0.72 ppm arasında değişmektedir. Yerüstü su kaynağı olan Soğulca köyü göletinden alınan su örnekleri C3S1 sınıfındadır. Sonuç olarak, sulama periyodu (Temmuz-Ekim) boyunca su örneklerinde nitelik ve nicelik yönünden önemli farklılıklar çıkmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was performed to evaluate the quality of irrigation water resources, salinity levels of farmlands, and recommendations for the problems relevant to those subjects in irrigation areas of Ankara-Haymana-Soğulca irrigation cooperative. In research, disturbed soil samples were taken from the 0-30, 30-60 and 60-90 cm soil depths by using auger hole technique in irrigated lands. Some physical and chemical contents of soils samples were determined. Water samples taken from the surface water resources regularly during the irrigation season were analyzed. The results showed that soils are clay textured,and lime content, Field Capacity, FC, Permanent Wilting Point, PWP, pH and EC values were found as 8.78%-33.50%, 26.9%-39.6%, 16.5%-22.9%, 6.27-8.02 and 648-1428µmhos/cm, respectively. Catioan Exchange Capacity, CEC, and Exchangeable Sodium Percentage, ESP, and boron content were determined as 12.26-17.26me/100gr, % 3.33%-22.71%, and 0.07-0.56 ppm, respectively. Water samples taken in July, August, September, October showed that pH, EC and boron content were 6.86-7.98, 1213-1546 µmhos/cm and 0.10-0.72 ppm, respectively. Water quality of small dam of Soğulca Town was classified as C3S1. In result, none differences were observed about quality and quantity of water samples during the periods July-October.