Adakale Köyü (Çumra-Konya) ve çevresinde kuvaterner yaşlı gölsel çökellerin sedimentolojisi
Sedimentology of quaternary lacustrine deposits around Adakale village (Cumra-Konya)
- Tez No: 438610
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİF DELİKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Çalışma alanı yaklaşık 42 bin kilometre kare bir alana sahip olan Konya Kapalı Göl havzasının güney doğusunda yer alan Adakale köyü ve çevresini kapsamaktadır. Havza çökelleri doğuda aktif bir normal fay ile, güneyde ise vokanik kayaçlar ve Mesozoyik karbonatlı kayaçlarla ile, kuzeyde İsmil, batıda ise Çumra bölgesindeki kıyı çökelleri ile sınırlanmaktadır. Bölgede genç havza çökelleri yüzlek vermediği için yapılan sondaj çalışmaları neticesinde farklı stratigrafik seviyeler belirlenmeye çalışılmıştır. Kuvaterner yaşlı çökellerin tabanında volkanik ve kristalin kireçtaşları bulunmaktadır. Bölgede gölsel çökellerin kalınlığı 60 metre havzanın iç kesimlerinde daha kalındır. istif siyah renkli çamur-marn ardalanma ile başlamaktadır. Çamurlu seviyeler iyi pekişmiş kalınlıkları 5-10 cm arasında değişen ve beyaz renkli marnlar ile ardaşım gösteren kireçtaşları ile devam etmektedir. İstifin yaklaşık son 40 metresi çamur-marn-kireç çamuru ardalanması ile devam etmektedir. Pekişmemiş bu düzey içerisinde yer yer yoğun ama genelinde gastrapod ve bivalvia kavkı ve kavkı parçaları içermektedir (Dreissena iconica, Pisidium iasience, Valvata piscinalis, Pisidium pseudosphaerium). İstifin ilk 30 metresinde en az 3 düzeyde organik materyal izlenmektedir. Yoğun canlıların yaşadığı bu kesimin kurak iklim şartlarında oluşan bataklık dönemlerini işaret etmektedir. Organik materyalce zengin seviyelerin en kalını gölün kapanma evresinde izlenmektedir ki bu stratigrafik seviye istifin en üst kesimini oluşturmaktadır. Gölün karbonatlı ve ince taneli çökelleri yanal ve düşey olarak gölün kıyı kesimlerinde oluşan kaba kırıntılı çökellere geçmektedir. Bölgedeki farklı stratigrafik düzeylerin belirlenmesi gölün evrimi hakkında önemli kanıtlar sunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study area include the Adakale village and its close surroundings located at the southeast of Great Konya Closed Basin having aproximately area of 42000 km2. Basin sediments were limited by a normal fault at South, by volcanic rocks and Mesozoic rocks at South by coastal deposits at North and West. Since the young basin deposits do not have outcrops in the region, The differing stratigraphic levels were determined by drilling. There are volcanic and crystalline limestone at the basement of the Quaternary deposits. In the study area the lacustrine sediments has a thickness of 60 metre , but its thickness in the central parat is higher. Quaternary sequence starts with black colored interbedded mud and marl. It follows by interbedded white marl and 5-10 cm thick well consalidated limestone. The upper 40 meters of the squence is represented by interbedded mud-marl- lime mud. Within these unconsolidated section, there are gastropoda and bivalv shells (Dreissena iconica, Pisidium iasience, Valvata piscinalis, Pisidium pseudosphaerium). and shells fragments, concentrated in some levels. Organic materials were determined at least at there levels within the lower 30 meter part. These levels point the swamp developed under dry climatic conditions.The thickest organic rich level is observed at the top part of the sequence which deposited during the closure of the lake. The lacustrine carbonate and fine grained sediments pass laterally and vertically into coarse grained sediments deposited at the coastal part of the lake. Determining the differing stratigraphic levels in the area provide important data for the evolution of the lake