Konya bölgesinde üretilen kompostlarda Agaricus macrocarpus F.H. Moller'un kültür şartlarının araştırılması
Research on cultivation conditions of Agaricus macrocarpus F.H. Moller in composts produced in Konya region
  1. Tez No: 438616
  2. Yazar: ÇİĞDEM ŞENKELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GIYASETTİN KAŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Ziraat, Biology, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada Konya bölgesinde üretilen ticari mantar kompostlarında Agaricus macrocarpus F.H. Moller'un kültür şartları incelenmiştir. Yapılan misel üretimlerinde Agaricus macrocarpus'un misellerinin Agaricus bisporus için öngörülen laboratuvar şartlarında iyi geliştiği belirlenmiştir. Agaricus macrocarpus'un kompostta ve topraktaki gelişimlerinin Agaricus bisporus'a göre daha geç oluştuğu tespit edilmiştir. Agaricus macrocarpus'un kompostta gelişmesi en erken olarak Mega Tesnim firmasının kompostunda 11-12 gün olarak gerçekleşmiştir. İlk mantarların görülme zamanı toprak örtümünden 16-17 gün sonra gerçekleşmiş, ürün açısından değerlendirildiğinde ise yine Mega Tesnim firmasından temin edilen kompostta ortalama 10 kg torbalardan 1.248 kg ürün alınmıştır. Alınan sonuçlar değerlendirildiğinde Agaricus macrocarpus'un kültür mantarı olarak değerlendirilebileceği, ancak uygun kompozisyonda bir kompost reçetesi ile türe özel bir ortam oluşturulması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study cultivation conditions of Agaricus macrocarpus F.H. Moller in a commercial fungal compost produced in Konya region has been examined. In micelle productions it has been observed that micelle of Agaricus macrocarpus is well developed in laboratory conditions stipulated for Agaricus bisporus. It has been determined that Agaricus macrocarpus develops in the soil and compost more slowly than Agaricus bisporus. First development of Agaricus macrocarpus in the compost has took place within 11-12 days in the compost of Mega Tesnim company. First mushroom has been observed within 16-17 days after earthing up and when it is evaluated with respect to the product in the compost supplied by Mega Tesnim company, product with an amount of 1.248 kg has been obtained from the bags each with a weight of 10 kg in average. When obtained results are evaluated, it has been concluded that Agaricus macrocarpus can be evaluated as a cultivated mushroom but a specific environment for the species should be created with the compost formula having a suitable composition