Buhar santrallerinin elektrik üretim maliyetini azaltmak için işletme ve bakım simülasyonu
Simulation of the steam power plants operation and maintenance to reduce the cost of the power generation
  1. Tez No: 438640
  2. Yazar: MUQDAD HAMMAD KHALEEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURETTİN ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Elektrik buhar santralleri elektrik enerjisi üretimi alanında rekabet içerisinde konumunu güçlendirmeye çalışmaktadır. Bu konumu güçlendirme harcamalarını minimize etmek için sürekli bazda modern ve günümüzde kullanılan stratejilerin uyarlanmasını ve santrallerdeki işletmesel sistemlerin performansının iyileştirilmesini gerektirir. Bu mevcut stratejiler içerisinde en önemlisi santrallerdeki bakım ve işletme yönetimine odaklanmaktır. Elektrik buhar santralleri dünyada enerji şebekelerinin omurgası olarak kabul edilir. Bu santrallerin yönetiminde birçok farklı işletme politikası kullanılabilir. Burada buhar enerji santralleri arasında bakım ve İşletme açısından birleştirilmiş sistem hatta performans ve sonuçları karşılaştırma için birleştirilmiş sistem bulma zorluğu vardır. Santralin kendisi veya doğru şekilde seçilmiş benzer santrallere ait performansları belirleyerek karşılaştırma yöntemi ile santrallerin incelenmesi; bize bakım yönetim yöntemlerini iyileştirme, santraldeki işletmesel sistemlerin verimliliğini artırma ve ekipmanların ömrünü uzatma; böylelikle santralin üretkenliğini yüksek verimlilikle devam ettirme imkanı sağlar. Bakım ve işletme yönetiminin iyileştirilmesi ve enerji santrallerinde karşılaştırma uygulamalarının uyarlaması; benzer santrallerde en iyi uygulamaları bulmak ve performansı artırmak için kullanılmalıdır. Bu tezde elektrik buhar santralleri için bakım işletme yönetimi yapabiler bir model önerilmiştir. 2009-2013 yılları asasındaki döneme ait Baiji elektrik buhar santralinin verileri kullanılmıştır. Elektrik buhar santrallerinde verimin arttırılması ve maliyetin azaltılması için kullanılan başarılı uygulamalar, bu çalışmada önerilen bakım-işletme yönetimine adapte edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Abstract Electric steam power stations are working to strengthen its position in the competition within the field of production of electric energy. Strengthen this position requires the adoption of modern and sophisticated strategies on a continuous basis to minimize expenses and improve the performance of operational systems at the stations. The most important of these strategies is in place to focus on the management of maintenance and operations at the stations. Steam power plants are considered the backbone of the electrical grids in the world. These stations, there are many designs, and principles of work, and the fuel is user to run. Even similar stations in these things differ in the policy pursued in the management. Therein lies the difficulty of finding a unified system for maintenance and administration or even compared to the performance and results between the steam power stations. Studying of the station by the Benchmark through determine the keys of performance in the station itself or with the similar stations selected in accuracy. Allow us to develop methods of maintenance management and improve the efficiency of operational systems at the station and extend the life of equipments, thus continuing the productivity of the station in high reliability. To promote the maintenance management and to increase the reliability of power stations adoption of application of the Benchmark to find the best practices in the station or similar stations and use them to improve performance. We will focus in this thesis to create a model for the management of maintenance in the steam power stations (Baiji steam power station of a case study) by comparing the practices at the station (interior benchmark) and find her results, and adoption of the data provided from 2009 to 2013. The work on the development of the administration's policies in the station during maintenance operations increased the efficiency rate in the operation and maintenance. The benchmarks have been adopted as a basis in the maintenance management and find successful practices of the station gave a comprehensive and accurate vision to increase efficiency and minimize expenses.