Associations of IL-33 and IL-18R1 gene polymorphisms in bronchopulmonary dysplasia
IL-33 ve IL-18R1 gen polimorfizimlerinin bronkopulmoner displazi ile ilişkisi
  1. Tez No: 438664
  2. Yazar: SÜREYYA ÇORBACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA YEŞİM KADIPAŞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bronkopulmoner displazi (BPD) prematüre bebeklerde rastlanan kronik bir solunum hastalığıdır, uzun süreli kardiyorespiratuvar ile nörogelişimsel sekeller ile ilgilidir ve sonucunda ölüm gözlenebilir. Bu bebekler genelde 34 haftalık gestasyonel yaş öncesinde doğuyor ve doğdukları andaki ağırlıkları da 1500 gramın altında oluyor. Tek Nükleotid Polimorfizmi (SNP), DNA'nın tek bir bazında gerçekleşen değişikliklerdir, bu polimorfizmler genom sekansındaki spesifik bir pozisyonda tek bir nükleotid (A, T, C veya G) değiştiğinde gerçekleşir. IL-33 interlökin 1 (IL-1) sitokin ailesinin 11. üyesidir, ve ilk olarak lenf düğümleriyle ilgili olan endotel hücreleri tarafından ekspres edilen bir protein olarak karakterize edilmiştir. Yapılan araştırmalarda, astım hastalarında hasta olmayan insanlarda daha fazla IL-33 bulunduğu ve astım olan farelerde de normal farelerden daha fazla IL-33 bulunduğu gösterilmiştir. IL-18R1, IL-18 reseptör kompleksinin ligand bağlanma zinciridir, ve yapılan değişik popülasyon gruplarındaki çalışmalarda astım ve BPD ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı IL-33 ve IL-18R1 gen polimorfizimlerinin Türk popülasyonunda BPD'nin gelişmesinde bir rolü olup olmadığını bulmaktır. 122 kan örneğinden PureLinkTM Genomic DNA Mini Kit'ini kullanarak DNA izole edildi ve daha sonra izole edilen DNA'ların konsantrasyonları Implen P 300 nanofotometre kullanılarak ölçüldü. SNP analizleri (TaqMan SNP Assays) için optimize edilmiş IL-33 (rs10975519) ve IL-18R1 (rs1974675) primerleri kullanıldı ve CFX96 thermocycler Real Time Polimeraz Zincir Reaksiyonunu (QRT-PCR) gerçekleştirmek için kullanıldı. Göreceli olasılıklar oranı ve güvenilirlik aralığı, alelik ve genotip frekanslarının karşılaştırılmalarını yapabilmek için hesaplandı. Bu hesaplama SPSS Software 21 programından yaralanarak ve Ki-kare χ2 testini uygulayarak yapıldı. Sonuçlar IL-18R1 genindeki C allelinin (p=0.0043*; OR 1.727, 95% CI 1.014-2.940) BPD hastalağının gelişmesine karşı koruyucu bir etkisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Bronchopulmonary dysplasia (BPD) is a chronic respiratory disease common in premature babies, and is associated with increased mortality and significant long-term cardiorespiratory and neurodevelopmental sequelae. The gestational age (GA) is less than 34 weeks with the infants who are BPD, and their birth weight (BW) is less than 1500 grams. Single Nucleotide Polymorphisms (SNPs), are small genetic changes of DNA, which occur in only one base, these polymorphisms happen when a single nucleotide (A, T, C, or G) in a specific position in the genome sequence changes. IL-33 is the 11th member of the interleukin 1 (IL-1) cytokine family, and it was first characterized as a protein expressed by the endothelial cells associated with the lymph node. It has been shown that IL-33 is expressed at higher levels in asthmatic patients than healthy patients, and in mouse models of asthma than wild-type mice. IL-18R1 is the ligand binding chain of IL-18 receptor complex, and in various study groups has been found to be associated with asthma and BPD. The purpose of this study was to investigate possible associations between gene polymorphisms in IL-33 and IL-18R1 and developing BPD in the Turkish population. DNA was isolated from a hundred and twenty two blood samples was done using the PureLinkTM Genomic DNA Mini Kit and then the concentration of the DNA samples was measured by nanophotometer Implen P 300. IL-33 (rs10975519) and IL-18R1 (rs1974675) optimized primer (TaqMan SNP Assays) were used for the SNP analysis, and CFX96 thermocycler was used to perform the Real Time Polymerase Chain Reaction (QRT-PCR). By using SPSS Software 21 and performing the Chi-square χ2 test, the odds ratio (OR) and confidence intervals (CI) were calculated to compare allelic and genotype frequencies. The results showed that the C allele (p=0.0043*; OR 1.727, 95% CI 1.014-2.940) of the IL-18R1 gene was more protective against the development of BPD.