Hygenic adult/patient diaper development and production
Hijyenik yetişkin/hasta bezi geliştirilmesi ve üretimi
- Tez No: 438665
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRETTİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Mikrobiyoloji, Genetics, Microbiology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Mikroorganizmalar nemli ve besin olan ortamlarda çok kolaylıkla üreyip insanlarda hastalıklara sebep olabilirler. Bu nedenle boşaltım sisteminde sorun yaşayan yetişkinlerin kullandıkları hasta ve/veya yetişkin bezleri de primer ve seconder patojenler için elverişli bir üreme ortamı oluşturur. Bu çalışma kapsamında hasta ve/veya yetişkin bezlerinin kullanımı sırasında hijyenik özellik kazandırılması hedeflenmiştir. Antimikrobiyal özelliğe sahip bor bileşikleri ve pluronik moleküllerinin formüle edilerek hasta/yetişkin bezlerinin üretilmesi planlanmaktadır. Bu amaçla hasta bezi kullanımı sırasında o bölgede kolonize olabilen patojenik mikroorganizma türleri belirlenmiş ve bu mikroorganizmalar üzerinde antimicrobiyal testler yapılmıştır. Bor bileşikleri ve bor türevlerinin pluronik kombinasyonları in-vitro koşullarda antimikrobiyal testleri yapılmıştır. Belirlenen formülasyonlar yetişkin ve/ veya hasta bezlerinin tasarımlarında kullanılmıştır. Yaşlı nüfusu ilerleyen yıllarda artacağından yetişkin/hasta bezinin kullanımı da artacağı düşünülmektedir. Bu nedenle günümüzde kullanılan bezlerin konfor, sızdırmazlık gibi özelliklerinin iyileştirilmesi ve bu açıdan mevcut bezlerden daha iyi performans sağlayan tasarımların yapılması gerektiği öngörülmektedir. Bu nedenle, bu çalışmada hasta ve/veya yetişkinlerde kullanılacak, hasta bezi üzerinde oluşan patojenik mikroorganizmaların inhibe edilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Microorganisms can easily reproduce in humid environments containing nutrients and cause diseases in humans. For this reason, diapers used by patients or adults, who are unable to control fecal or urinary excretory, create a suitable growing medium for opportunistic pathogens. In the current study, it is aimed to design and develop patient or adult diapers which have antimicrobial properties using boron compounds and Pluronic polymers (Poloxamer). For this purpose, Diaper dermatitis related pathogenic microorganisms (bacteria, yeast and fungi) were used to conduct antimicrobial activity tests. Boron, Pluronic polymers (F68 and F127), prepared at different doses, and their combinations were tested for their antimicrobial activities against a broad range of microorganisms. As a result of in-vitro tests, diapers containing boron and Pluronic combination were found to display remarkable antimicrobial properties. The use of adult or patient diapers is expected to grow due to increasing population of old people in the future. Therefore, the objective of this project was to develop disposable adult and/or patient diapers providing higher comfort compared to commercially available products, prevent problems related to diaper usage, have high leakage barrier and posses antimicrobial properties. This study will create a competition within national and international arena and access to market with the antimicrobial adult and/or patient diaper developed as a consequence of this study.