Expression profiles of TGF-ß and TLR pathways in Porphyromonas gingivalis and Prevotella intermedia challenged osteoblasts
TGF-ß ve TLR yolaklarının Porphyromonas gingivalis ve Prevotella intermedia ile etkileştirilmiş osteoblastlardaki expresyon profili
  1. Tez No: 438674
  2. Yazar: KUBRA AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MARY ALI OTHMAN KORACHI, DOÇ. DR. FATMA YEŞİM KADIPAŞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Microbiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Diş implant başarısızlıklarında görülen kemik kaybının farklı mikroorganizmalar tarafından kaynaklandığı bilinmesine rağmen, bu patojenlerden hangisinin diş implant cerrahisini takiben kemik kaybına yol açtığı halen bilinmemektedir. Diş implantının uzun süreli kullanılabilmesi; kısmi olarak bakteriyel enfeksiyonun kontrolüne bağlı olup, başarısız diş implantı çevresinde bulunan oral patojenlerin varlığı, vücutta bağışıklık/immün sistem cevabını aktive eder. Bakteri ve konakçı hücreler arasındaki ilişki sonucunda daima bir veya birden fazla sitokin konakçı hücrelerden salınır. Çalışmamız kemik hücrelerinde, başarısız diş implant bölgelerinden izole edilen ağız patojenlerinin, osteoblast canlılğı, mineralizasyonu ve enflamatuar cevabı tetikleyici işaretleyicilerinin ve diğer sitokin reseptörlerinin ekspresyon mekanizmalarının tanımlanmasına odaklanmıştır. Bu amaçla başarısız implant bölgelerinde sıkça rastlanan bakterilerden Porphyromonas gingivalis ve Prevotella intermedia ile insan osteoblast hücreleriyle etkileştirilmiştir. Buna göre P.gingivalis ve P.intermedia patojenlerinin osteoblast hücre canlılığına ve mineralizasyonuna zarar verdiği görülmüştür. Enfeksiyon derecesi arttıkç bu ptojenlerin hücre calılığını zararının da arttığı görülmüştür. QRt-PZR deneylerinde TGF- ß yolağındaki sitokin ve reseptörlerin bu iki bakteri varlığında farklı yönde ekspresyon gösterdiği ancak TLR yolağında benzer ekspresyonlar gözlendiği saptanmıştır. TGF- ß yolağında yüksek oranda ekspresyonu artan genler BMER ve BMPR1B olmuştur. TLR yolağında ise en cok IL8 ve NFRKB?nin anlatımı arttmıştır. Bu sonuçlar P.gingivalis ve P.intermedia patojenlerininin varlığında implant bölgesinde osseointegrasyonun engellenebileceği ve kemik emilimine teşvik edilebileceğini göstermektedir. Buna bağlı olarak P.gingivalis ve P.intermedia patojenlerinin başarısız diş implantlarında bir risk faktörü olarak kabul edilebileceği bu çalışmayla gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although many microorganisms have been related to loss of bone in dental implant failures, it is still unknown as to which of these pathogens play a role in bone loss following dental implant surgery. As the long term survival of dental implants depends in part, on the control of bacterial infection, the presence of these oral pathogens in and around the failing implant site activates an immune response in the human body. Interaction between bacteria and host cells invariably results in the release of one or more cytokines. This study is focused on determination of the effects of oral pathogens known to be isolated from around the failing implant site on viability, matrix mineralization and the expression pattern of proinflammatory mediators and other cytokine receptors of bone cells For this purpose osteoblasts were challenged by Porphyromonas gingivalis and Prevotella intermedia, one of the most predominantly isolated bacteria, from dental implant failures. Results showed that these challenges reducing viability and matrix mineralization of osteoblasts. These pathogens affect osteoblast viability in a dose dependent manner. In addition QRT-PCR results of TGF-ß and TLR showed that these pathogens affect the expressions of TGF-ß pathway cytokine and receptors in a different direction however TLR pathway genes were affected in the same direction. BMPER and BMPR1B are the receptors of TGF-ß pathway that were found to be upregulated by P.g and P.i challenge. In the TLR pathway highly expressed genes were found to be IL8 and NFRKB. These findings indicate that the presence of both P. gingivalis and P. intermedia may inhibit osseointegration and induce bone resorption. In the light of this knowledge we can conclude that P.gingivalis and P.intermedia are both risk factors for dental implant failure.