T-hücreli akut lenfoblastik lösemide genom boyu anlatım analizleri
Whole genome expression analysis in t-cell acute lymphblastic leukemia
- Tez No: 391100
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ÖZBEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
hücreli akut lenfoblastik lösemi (T-ALL) hastalığı timustan kökenlenen ve T- hücrelerinin malin transformasyonu sonucu ortaya çıkan, ağır seyirli bir lösemi türüdür. Çocukluk çağı lösemilerinin %10-15'ini oluşturan T-ALL, yüksek risk grubu protokolleri ile tedavi edilmektedir. Yapılan çalışmalar T-ALL hastalığı gelişiminde, B-hücreli lösemide (B-ALL) sıkça gözlenen translokasyonlardan ayrı olarak özellikle, T-hücre reseptörü gelişimi ile ilgili genler başta olmak üzere, çok sayıda sinyalizasyon mekanizmasının rol oynadığını göstermektedir. Bölümümüzde gerçekleştirilen moleküler lösemi çalışmalarından elde ettiğimiz sonuçlar, toplumumuzda gözlenen T-ALL profillerinin genel literatür bilgisinden farklı olduğunu göstermektedir. Bu amaçla 31 çocukluk çağı T-ALL hastasında, mikro dizi teknolojisi kullanılarak genom boyu anlatım analizleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar çerçevesinde hastalığın temelinde yatan belli başlı sinyal ileti mekanizmalarının yanı sıra, etkin WNT sinyali gözlenen T-ALL hastalarında, TGF-ß sinyal ileti yolağı üyesi SnoN/SKIL geni anlatımının anlamlı düzeyde arttığı ancak T-ALL hasta geneli karşılaştırıldığında SnoN/SKIL geni anlatımının kontrol timositlerine oranla azaldığı gözlenmiştir. Bu azalma daha geniş bir hasta grubunda eş zamanlı kantitatif PZR ve protein analizleri ile de onaylanmıştır. SnoN geni anlatımındaki azalmanın kontrolsüz TGF-ß sinyalizasyonuna sebep olarak T-hücre gelişiminde baskılanmalara sebep olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
T-cell acute lymphoblastic leukemia (T-ALL), is a severe disease that occurs in the malignant transformation of T-cells in the thymus. Among all childhood leukemias 15% is T-ALL and is treated with high-risk protocols. The studies so far showed that the chromosomal translacations that is broadly detected in B-cell leukemia can not be detected in T-ALL, but the genes that are involved in T-cell receptor signaling show molecular abberations. Moreover many signalling pathways were shown to play a role in te pathogenesis of T-ALL. The studies that are held in our department reveal that T-ALL patients of our population show a different molecular background than other populations. These results led us to identify expression profiles of our T-ALL patients. Thus we studied 31 T-ALL chilhood patients with whole genome expression arrays. In addition to some well known targets a new target has been identified in the patient group with a high WNT signaling profile. A TGF-ß pathway regulator SnoN/SKIL gene was found to be up regulated, in patients with active WNT signaling. Moreover when the all T-ALL samples were compared with control thymocytes, SnoN/SKIL gene was down regulated. Quantitative Real Time PCR and protein analysis also confirmed this down regulation in a larger patient group (n=72). This deregulation in TGF-ß pathway might inhibit T-cell development in different stages and lead to malignant transformation.