Encapsulation of fragrance molecules in microcapsules and nanoporous zeolites
Koku moleküllerinin mikrokapsul ve nano gözenekli zeolitlerle kapsüllenmesi
- Tez No: 438685
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN BAC
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Nanoteknolojik yaklaşımlar son zamanlarda koku içeren uygulamalarda kullanılmaya başlanmıştır. Bu proseslerden biri, kokuların polimerik mikrokapsüllerle kapsüllenmesi, diğeriyse kokularin nano gözenekli zeolitlerle tutulmasıdır. Kapsülleme işlemi kontrollü salınım özelliği olan ürünler tasarlanmasını sağlar. Bu tezde, kokunun hem polimerik mikrokapsüllerle hem de koku taşıyıcı zeolitlerle kapsüllenmesi sağlanmıştır. Tekstil uygulamalarında kullanılmak üzere, bir çamaşır yumuşatıcı kokusu içeren 10-80 mikron boyutlarındaki poliüretan-üre mikrokapsüller ara yüzey polimerizasyonu ile üretilmiştir. Kapsüllenmiş koku içeren yumuşatıcıyla yıkanan tekstillerde, parfümerlerin değerlendirmelerine ve uçucu kısmın GC-MS analizi sonuçlarına göre, daha fazla koku kaldığı görülmüştür. Zeolitleri inorganik koku taşıyıcı olarak incelemek amacıyla, boyutları 1-220 mikron arası değişen zeolit X kristalleri sentezlenmiştir. Reaksiyon karışımının başlangıç kompozisyonu ve silis kaynağının kristal boyutu üzerindeki etkisi araştırılmıştır. En büyük kristaller, başlangıç reaksiyon karışımında Cab-O-Sil ve trietanolamin kullanılarak elde edilmiştir. Bir koku molekülü olarak triplal'in farklı parçacık boyutlarındaki zeolit X kristallerinde adsorpsiyon ve desorpsiyon kinetiği araştırılmıştır. Farklı boyutlardaki zeolit X kristallerinin, adsorpsiyon ve desorpsiyon kinetiği üzerindeki etkisi gözlemlenmiştir. Birinci dereceden kinetik model sonuçları, daha büyük kristallerin, adsorpsiyon ve desorpsiyon prosesleri için genellikle daha yavaş hızlara sahip olduklarını göstermiştir. Ayrıca, zeolit X kristallerinin çinko ve bakır iyonları ile iyon değişimi yapılmıştır. İyon değişimi yapılan zeolit X kristallerinin kokulu ve kokusuz olarak antimikrobiyel davranışları, geliştirilmiş disk difüzyon yöntemi ile incelenmiştir. Çinko ve bakır iyonları ile iyon değişimi yapılmış zeolit X kristallerinin Escherichia coli, Staphylococcus aureus ve Pseudomonas aeruginosa bakterilerine, Candida albicans türü bir mayaya ve Aspergillus niger türü bir mantara karşı mükemmel antimikrobiyel aktivite gösterdiği gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, mikrokapsüllerin ve nanogözenekli zeolitlerin uzun süreli salınım özellikli koku taşıyıcıları olduğu görülmüştür. Bu ürünlerin potansiyel uygulama alanları toz deterjanlar, çamaşır yumuşatıcıları, sabunlar, jeller ve benzeri ev ürünleridir.
Özet (Çeviri)
Nanotechnological approach has recently been introduced into fragrance applications. One of these processes involves microencapsulation of fragrances in polymeric microcapsules, and another one is encapsulation of fragrances in nanoporous zeolites to tailor products with controlled release properties. In this thesis, encapsulation of a fragrance has been studied using both polymeric microcapsules and zeolites as fragrance carriers. The polyurethane-urea microcapsules, with diameters 10-80 µm, including a fabric softener fragrance were produced by interfacial polymerization for textile applications. The evaluations of perfumers and the headspace-GC-MS analyses after laundering tests revealed that more fragrances remained on the textiles when softener containing encapsulated fragrance was used. Zeolite X crystals with diameters ranging from 1 to 220 μm were synthesized for examination of zeolites as inorganic fragrance carriers. The effect of initial composition of the reaction mixture and the starting silica source on the crystal size of the product was investigated. The largest crystals were obtained using Cab-O-Sil slurry and triethanolamine in the starting reaction mixture. The adsorption and desorption kinetics of a fragrance molecule, triplal, in the zeolite X crystals with different particle sizes were investigated in order to observe the effect of the particle sizes on the adsorption, desorption processes. The first-order kinetic model results indicated that larger crystals commonly had slower rates for both adsorption and desorption processes. In addition, zeolite X crystals were ion-exchanged with Zn2+ and Cu2+ ions and the antimicrobial behavior of ion-exchanged zeolites with and without fragrance were investigated by modified disc diffusion method. Zn2+ and Cu2+ loaded zeolite samples showed excellent antimicrobial activities against three bacteria Escherichia coli, Staphylococcus aureus and Pseudomonas aeruginosa, a yeast Candida albicans and a fungus Aspergillus niger. It is concluded that the microcapsules and nanoporous zeolites are effective as fragrance carriers with extended release properties. Potential areas of use are powder detergents, fabric softeners, soaps, gels and other similar household products.