Compressed sensing data acquisition and reconstruction for fast phosphorus magnetic resonance spectroscopic imaging
Hızlı fosfor manyetik rezonans spektroskopik görüntüleme için sıkıştırılmış algılama ile veri alımı ve geri çatma
- Tez No: 438684
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESİN ÖZTÜRK IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Beyin, insanın hayatını devam ettirebilmesi için gereken en önemli organdır. Beyin tümörleri bu yüzden teşhisi, tedavisi ve takibi önemli tümörler arasında yer almaktadır. Beyin tümörleri teşhisinde ve konumunun belirlenmesinde manyetik rezonans görüntüleme (MRG) en yaygın olarak kullanılan görüntüleme tekniğidir. Fosfor MR spektroskopik görüntüleme (31P-MRSG) dokunun metabolizması, enerji ve oksijen durumu, membran sentezi ve yıkımı, ve pH değeri hakkında kantatif bilgi sağlayan bir non-invaziv metabolik görüntüleme tekniğidir. 31P-MRS görüntüleme sağladığı önemli bilgilere rağmen düşük fosfor MR sinyalini iyileştirmek için uzatılan veri alım süresinden dolayı klinikte yaygın olarak kullanılamamaktadır. MR veri alımını hızlandırmak için gürültü azaltım işlevi görmesi ve bu sayede sinyal gürültü oranını (SGO) düşürmediğinden dolayı sıkıştırılmış algılama yöntemi kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada sıkıştırılmış algılama kullanılarak klinikte 31P-MR spektroskopik görüntülemenin hızlandırılması hedeflenmektedir. Öncelikle simülasyon çalışmaları ile sıkıştırılmış algılama yöntemiyle 31P-MR spektroskopik veri alımının hızlandırılması için gerekli parametreler ve altörnekleme düzenleri analiz edildi ve en uygun değerler tespit edildi. Philips Paradise sistemi kullanılarak sıkıştırılmış algılama yöntemiyle hızlandırılmış 31P-MR spektroskopik görüntüleme darbe sekansı programlandı ve 3T Philips MR tarayıcısına kuruldu. Çekim alınmasına izin veren sağlıklı bir gönüllü ve beyin tümörlü bir hastadan veriler alındı. Hızlandırılmış ile tam k-uzayı verileri, arasındaki SGO değerleri, pik yükseklikleri ve oranları farklılıkları Bland Altman testi kullanılarak istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Wilcoxon sıra toplam testi kullanılarak ise hastalarda sağlıklı ve tümörlü doku arasındaki pik yükseklik ve oran farklılıkları tam ve sıkıştırılmış algılama verileri için incelendi. Bu çalışma, sıkıştırılmış algılama yönteminin insan beyninin ve tümörlerin fosfor manyetik rezonans spektroskopi ile görüntülenmesini hızlandırmak için kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Brain is the most important organ for the human life, and therefore, brain tumors are among the tumors that are vital to diagnose, follow-up and treat. Magnetic Resonance Imaging (MRI) is the most commonly used imaging modality for diagnosis of brain tumors. Phosphorus MR spectroscopic imaging (31P-MRSI) is a non-invasive metabolic imaging modality that can provide quantitative information about metabolism, energy and oxygen state, membrane synthesis and degradation, and pH of the tissue. 31P-MR spectroscopic imaging cannot be practically used in clinical applications due to its extended acquisition times to enhance low phosphorus MR signal, despite all the important information it provides. To accelerate the acquisition process of MR, compressed sensing method has recently been used. Due to its denoising effect, compressed sensing does not reduce the signal to noise ratio (SNR). This study aims to use compressed sensing to reduce the acquisition time of 31P-MRSI in clinical applications. Initially, required parameters and undersampling patterns were analyzed and optimal values were determined for accelerating the 31P-MRSI data acquisition with compressed sensing, using simulations. Using Philips Paradise environment, a 31P-MR spectroscopic imaging pulse sequence was implemented for accelerating the data acquisition with compressed sensing, and this pulse sequence was integrated into a 3T Philips MR scanner. A volunteer and a brain tumor patient, who gave their informed consent, were scanned. The signal to noise ratio, peak heights and ratios were compared between accelerated and full k-space data using Bland Altman statistical test. Using Wilcoxon rank sum test, differences of spectral peak heights and ratio between the healthy and tumor tissue were observed for both full and compressed sensing datasets. This study showed that compressed sensing reconstruction could be used to accelerate 31P-MR spectroscopic imaging of human brain and brain tumors.