Bazı aromatik yağların kapsüllenerek oda kokusu yapımında kullanılması
Encapsulation of some aromatic oils and using in making room fragrance
- Tez No: 904574
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bitkilerin çiçek, meyve, ağaç kabuğu, yaprak, kök, sap, reçine ve ağaç kısımlarından elde edilen aromatik yağlar, çeşitli endüstriyel ve kozmetik uygulamalarda geniş bir kullanım alanına sahiptir. Aromatik yağlar olarak; nane, portakal, ıtır, mango, neroli ve vanilya yağı kullanılarak iki farklı kompleks koaservasyon yöntemiyle hoş kokulu mikrokapsüller üretilmiştir. Mikrokapsül hazırlamada çekirdek materyali olarak nane, portakal, ıtır, mango, neroli ve vanilya yağları ve çapraz bağlayıcı olarak glutaraldehit kullanılmıştır. Elde edilen mikrokapsüller; ferah kokulu nane, meyve kokulu portakal, mango, çiçeksi kokulu ıtır ve portakal çiçeği (neroli), son olarak enfes kokuya sahip vanilya yağlarının mikrokapsülleri hazırlanmıştır. Aromatik yağlar gıda, ilaç, parfümeri, kozmetik ve tarım gibi birçok alanda farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Duvar materyali olarak sığır jelatini ve arap zamkı polimerleri 4:1 oranlarında hazırlanmıştır. Kapsüllemede optimum şartların belirlenmesinde; çekirdek materyali olarak nane, portakal, ıtır, mango, neroli ve vanilya yağları ve cinsi, sığır jelatin miktarı, aromatik yağ miktarı, çapraz bağlayıcının miktarı, karıştırma hızı, çözelti pH'ı, yüzey aktif maddenin miktarı gibi parametrelerin üretime etkileri araştırılmıştır. Hazırlanan mikrokapsüllerin optik mikroskop, taramalı elektron mikroskobu (SEM), ve Fourier Transform kızılötesi spektroskopisi (FT-IR) analizleri ile kimyasal yapıları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aromatic oils obtained from the flowers, fruits, bark, leaves, roots, stems, resin and wood parts of plants have a wide range of uses in various industrial and cosmetic applications. As aromatic oils: Fragrant microcapsules were produced using two different complex coacervation methods using mint, orange, geranium, mango, neroli and vanilla oil. In microcapsule preparation, mint, orange, geranium, mango, neroli and vanilla oils were used as core materials and glutaraldehyde was used as crosslinker. Obtained microcapsules; Microcapsules of fresh-scented mint, fruit-scented orange, mango, floral-scented geranium and orange flower (neroli), and finally vanilla oils with a delicious scent have been prepared. Aromatic oils are used for different purposes in many areas such as food, medicine, perfumery, cosmetics and agriculture. As wall material, beef gelatin and gum arabic polymers were prepared in the ratio of 4:1. In determining the optimum conditions for encapsulation; the effects of parameters such as mint, orange, geranium, mango, neroli and vanilla oils as core material and its type, amount of beef gelatin, amount of aromatic oil, amount of cross-linker, mixing speed, solution pH, amount of surfactant on production were investigated. The chemical structures of the prepared microcapsules were examined using optical microscopy, scanning electron microscopy (SEM), and Fourier Transform infrared spectroscopy (FT-IR).