Effect of naringin, a natural compound, on stem cell phenotype of breast cancer
Bir doğal bileşen olan naringinin meme kanseri hücrelerinin kök hücre fenotipi üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 438690
  2. Yazar: RAZİYE PİRANLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRETTİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Günümüzde kullanılan ve daha çok hücre büyümesi ve hayatta kalmasıyla ilişkili sinyal yolaklarını hedef alan tedaviler hastanın hayatta kalmasını sağlayamamaktadır. Bu tür tedaviler daha çok tumor kütlesinde artışa neden olan farklılaşmış hücrelerin ölümüne neden olmakta ve sonunda tumorun yeniden oluşmasını engelleyememektedir. Bu kliniğe yönelik sorun, birçok farklı kanserde bulunan, kemo- ve radyoterapiye dirençli olan kanser kök hücrelerin varlığının tespitiyle açıklanabildi. Tedavi sonrası hala ortamda bulunan tumor kütlesinin CSCs açısından zenginleştiği ve aggressifliğiyle yakından ilişki olan epitaliyel-mezenkimal geçiş (EMT) özelliğini gösterdiği tespit edilmiştir. Doğal besin bileşenleri, özelllikle polifenoller son zamanlarda kanseri önleyici özellikleri nedeniyle dikkatleri üzerlerine çektiler. Son zamanlarda bir çok çalışmada bu bileşenlerin, terapiye dirençli ve yavaş bölünen kanser kök hücrelerin oranını azaltabileceği ve EMT özelliğini baskılayabileceği gösterildi. Bu çalışmada ilk kez, doğal bir bileşen olan ve greyfurt gibi asitli meyvelerden elde edilen naringinin, meme kanseri kök hücreleri üzerindeki etkisini test ettik. Sonuçlar, naringinin kanser kök hücre oranını azaltığı ve EMT ile ilişikili genlerin anlatımında azalmaya sebep olduğu gösterilmiştir. Bu flovanoidin, hücre sitotoksitesine neden olmayan bir dozda meme kanserinin kök hücrelerine özgü bir özellik olan ALDH1 enzim aktivitesinde azalmaya neden olabileceği ve CD44+/CD24- fenotipindeki kanser kök hücrelerin oranı azaltabileceği tespit edildi. Bu veriler, ilk kez naringinin meme kanseri kök hücrelerini yok etmek için kullanılabileceğini gibi ve farklılaşmış hücreleri hedef alan bir ajanla birlikte meme kanseri hastalarında tam bir iyileşmeye neden olabilir.
Özet (Çeviri)
Almost all of novel therapies focused to target signaling pathways related to cell growth and survival failed to provide patient survival. These kinds of therapeutic approaches shrink just the tumor bulk and eventually lead to recurrence of cancer. This clinical handicap could be explained by the discovery of cancer stem cell (CSC) which resistant to standard therapies including chemo- and radiotherapy in different cancer types. The residual tumors after conventional therapies are enriched for CSCs and possess epithelial-mesenchymal transition (EMT)-like properties that promote invasion, metastasis. Natural dietary compounds, especially polyphenols have gained increasing attention due to their role in cancer chemoprevention. Recently, various studies showed that many natural compounds may decrease therapy-resistant, slow cycling cancer stem cell proportion and suppress EMT-like features. In this study, we tested the effect of naringin, a polyphenolic compound derived from grapefruit on the stem cell phenotype of breast cancer. The results showed that naringin treatment lead to decrease the fraction of CSCs and suppress the expression of EMT markers. It was demonstrated that this flavonoid at the concentration that does not cause cell cytotoxicity may affect stem cell properties of breast carcinoma by decreasing number of cells having high ALDH1 activity and CD44+/CD24-phenotype. These data suggest for the first time that naringin could be used to target Breast CSCs and provide over-all survival if used with an agent that eradicates differentiated cells.