Effect of boron and F68 pluronic block copolymer combination on adipogenic differentiation of human adipose stem cells
Bor ve F68 blok kopolimer kombinasyonun insan adipoz kök hücrelerinin yağ hücrelerine farklılaşması üzerindeki etkisi
- Tez No: 438695
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRETTİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Obezite dünya çapında çok önemli bir halk sağlığı sorunu oluşturmaktadır; bu yüzden hem obez hem de fazla kilolu insanları iyileştirmek için kilo vermelerini sağlamak kaçınılmaz hale gelmiş durumda. Ancak günümüzde gıda endüstrisi tarafından üretilen zayıflama ve kilo kontrol ilaçları kilo kontrolünün uzun süreli muhafazası konusunda başarısız olmuşlardır. Bu sebeple obezitenin önlenmesi ve tedavisinde kayda değer yeni ilaçlar bulabilmek zor ve bu yüzden obezite hastalığı oldukça uğraş verilmesi gereken bir alan. Obezite öncül yağ hücrelerinin farklılaşmasından meydana gelen olgun yağ hücrelerinin oluşumunun bir sonucu olduğundan adipogenezi kontrol edebilecek ilaçlar obezite tedavisinde de faydalı olabilir. Bu nedenle adipogenezi engellemek için yeni, güvenli ve etkili bir ilaç kompleksi geliştirmek araştırmacılar için çalışılması cazip bir araştırma alanı haline gelmiştir. Bu çalışmada sodyum pentaborat pentahidrat (NaB), Pluronik F68 ve bunların kombinasyonunun yağ farklılaşma üzerindeki etkisi insan yağ kök hücresi (HASC) kullanılarak laboratuvar ortamında incelenmiştir. Bulgular peroksizom proliferatör-aktive reseptörü-γ (PPARγ), yağ asidi bağlayıcı proteini (FABP4) ve adiponektin gibi adipogenez-destekleyici genlerin ekspresyonunun baskılandığını göstermiştir. Bu raporda NaB ve F68 kombinasyonunun hücre içerisinde yağ birikimine sebep olan adipojenik transkripsiyonel programını inhibe ederek engellediği gösterilmiştir. Bu yüzden, insan yağ kök hücrelerini kullanarak yaptığımız çalışmamız, obezite ve diyabet dahil tüm yağ dokusu kaynaklı hastalıklardan korunma yolunda faydalı bir rehber olabilir.
Özet (Çeviri)
Obesity has become a crucial health problem in public worldwide, thereby making weight loss inevitable to recover for obese as well as overweight people. However, weight loss and weight control drugs provided by the current food industry have failed in the long-term maintenance of weight control. Therefore, it is a challenge in the field to find new types of drugs that could be valuable for the prevention and treatment of obesity. Since obesity is a consequence of the formation of new mature adipocytes from undifferentiated precursors, drugs that might control adipogenesis could be beneficial for the treatment of obesity. Therefore, developing new, safe, and effective complex for adipocyte inhibition has been a desirable field of research. In the current study, sodium pentaborate pentahydrate (NaB), pluronics F68 and their combination were investigated on adipogenic differentiation by using human adipose stem cells (HASC) in vitro. The data showed the suppressed expression of adipogenesis-promoting genes that are peroxisome proliferator-activated receptor-γ (PPARγ), fatty acid binding protein (FABP4) and adiponectin. In this report, we demonstrated that NaB and F68 combination prevented adipocyte differentiation by inhibiting the adipogenic transcriptional program leading to a decrease in lipid accumulation into the cell. Thus, our study using HASCs will be a useful guide for prevention of adipose tissue-associated diseases including obesity and diabetes.