Investigation of the factors affecting 2nd harmonic generation in bulk high TC superconductors
Bütün yüksek sıcaklık süperiletkenlerinde ikinci harmonik oluşumunu etkileyen faktörler
- Tez No: 438699
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCÜMENT AKAT, DOÇ. DR. UĞUR TOPAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Tanecikli yapı içeren yüksek sıcaklık süperiletkenlerini analiz etmeye yönelik yapılan araştırmalar bu malzemelerin tanecikler arası bölgelerine çok düşük manyetik akının dahi girebildiğini ve bu sebeple doğrusal olmayan bir mıknatıslanma gösterdiklerini ortaya çıkarmıştır. Doğrusal olmayan mıknatıslanma ise uyarma sinyalinin harmoniklerinin oluşmasına sebep olmaktadır. İkinci harmonik sinyalinin uygulanan doğru akımlı alana geniş aralıkta doğrusal bağımlılığı bu malzemelerden manyetik alan sensörü olarak da faydalanabilme düşüncesinin oluşmasına sebep olmuştur. Tezde ikinci harmoniğe etkiyen faktörlerin araştırılabilmesi için, çok kristal süperiletkenlerin algılama nüvesi olarak kullanıldığı ve 10-9 T mertebelerinde doğru akımalan büyüklüklerinin ölçülebileceği manyetometre tasarımı hedeflenmiştir. Çalışma esnasında sensör hassasiyetine etkiyen parametrelerin iyileştirilmesi amaçlanmış, 0.5 nT doğru akım alanı ölçülmüştür.İtriyum süperiletkenlerine değişik iyonlar katkılanarak tanecikler arası bağların etkisi incelenmiştir. Aynı süperiletkenlerle farklı tavlama sıcaklıklarında çalışılarak sensor uygunluğu test edilmiştir. Sinyal/Gürültü (S/N) oranının en üst seviyede olabilmesi için çalışılmıştır. Çalışma frekansı dışındaki çevresel gürültülerin etkisinin azaltılabilmesi için pasif ve aktif bant geçişli filtreler kullanılmıştır. Bununla beraber süperiletken numune ve bobin konfigürasyonunun optimizasyonu yapılarak en uygun sensör geometrisi belirlenmiştir. Böylelikle uyarma frekansı ve genliği belirleme çalışmaları başarıyla tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The researches on granular high-TC cuprates have shown that these materials make quite low flux entries possible through grain boundaries and show nonlinear magnetization which causes the generation of harmonics of excitation field. Especially, perfect linear dependence of second harmonic signal to applied DC fields, where the second harmonic signal is generated by co-application of AC and DC fields, has attracted interests to magnetic sensor technology. The aim of this thesis was to inspect the factors affecting second harmonic signal, which could be done by developing a DC magnetometer with a sensitivity of the order of 10-9 T that uses polycrystalline superconductor as a sensor element. The key conclusion is that the field of 0.5 nT can be easily measured. In order to attain this result, many different parameters have been improved and the affects of those parameters on the sensor's sensitivity have been studied broadly. In order to study the affect of the inter-grain connectivity on the sensor's sensitivity, yttrium superconductor was doped with different elements, like boron, bismuth and zinc which, according to the literature, are known to either ascend or descend the inter-grain connectivity in this material. The superconducting properties and the performance as a sensor element for superconductors were studied by annealing at different temperatures and thus having a different crystalline structure. In order to get the maximum signal to noise (S/N) ratio, the environmental conditions have been optimized. The environmental noise was suppressed from the working frequency by active and passive band-pass filters. By optimizing the configuration of the superconducting sample and the coils the best sensor geometry has been found. Furthermore, the optimal excitation frequency and amplitude have been determined.