Designing a chest pulse oximeter to measure blood oxygen level
Kandaki oksijen seviyesini ölçmek için bir göğüs pulse oksimetresi tasarımı
  1. Tez No: 438701
  2. Yazar: SURHAN BOZKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN ERTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Günümüzde biyomedikal cihazlar tıpta önemli bir yer tutmaktadır. Pulse oksimetre kandaki oksijen seviyesini belirlemede önemli bir araç haline gelmiştir. Bu ölçüm tekniği parmak ucu, alın, kulak memesi ve burun gibi vücudun değişik bölgelerinden gerçekleştirilebilmektedir. Yine de pek çok medikal doktor SpO2 ölçümünüm bazı hastalıkların erken teşhisi için kalbe yakın gerçekleşmesi gerektiğini belirtmektedir. Bu çalışmada, yansıtıcı tarzında bir SpO2 algılayıcı tasarlanmış ve sağ işaret parmağı ucu ve sol göğüs bölgesinde intercostal atardamardan SpO2 kestirimi gerçekleştirilmiştir ve daha sonra sonuçlar karşılaştırılmıştır. Bu cihazda, algılayıcı vücudun ilgili bölümünden gelen kırmızı ve kızılötesi ışığı yakalar ve analog bir işaret üretir. Yakalanan sinyal kuvvetlendirildi, filtrelendi, sayısala çevrildi ve çeşitli sayısal pencereler kullanılarak işlenmek için bilgisayara gönderildi. Kullanılan pencereler Hamming, Blackman, Bartlett, Digital Prolate Spheroidal Sequence, Kaiser ve Parzen-Rosenblatt perncereleridir. Her bir pencere çıkışı için, SpO2 kestirimi ilgili kalibrasyon denklemi kullanılarak elde edilmiştir. Bu denklemler sekiz sağlıklı gönüllüden alınan ölçümlerden elde edilmiştir. Diğer yirmi bir kişiden oluşan grup sağ işaret parmağı ve sol göğüste yer alan intercostal atardamardan alınan SpO2 kestirimlerini içermektedir. Göğüs photopletysmogramlarından ortalama SpO2 kestirimleri sırasıyla DPSS Hamming, Kaiser, Blackman, Bartlett ve Parzen-Rosenbaltt pencereleri için göğüste 95.87±0.26, 95.88±0.26, 95.93±30.64, 95.75±0.36, 95.84±0.32 95.78±0.28 ve parmak photopletysmogramlardan SpO2 kestirimleri Digital Prolate Spheroidal Sequence, Hamming, Kaiser, Blackman, Bartlett ve Parzen-Rosenbaltt pencereleri için sırası ile 96.15±0.29, 96.15±0.25, 95.70±0.40, 96.07±0.35, 96.12±0.41 ve 96.13±0.31.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the biomedical devices hold a prominent position within medicine. Pulse oximeter has become a significant tool to detect oxygen level in blood. This measurement can be performed from different sites of human body such as fingertip, forehead, earlobe and nose. However, medical doctors agree that any SpO2 measurement should be better performed from sites closer to the heart in order to detect some diseases in their early stages. In this study, a reflective sensor was designed and SpO2 estimations were carried out from right index fingertip and intercostal artery in center of left chest and then, the results were compared. In this device, the sensor capture red and infra-red light that comes from related area from human body and produces an analog signal. The captured signal was amplified, filtered, digitized and sent to Personal Computer to process by using several digital windows namely Hamming, Blackman, Bartlett, Digital Prolate Spheroidal Sequence, Kaiser and Parzen-Rosenblatt. SpO2 estimations were obtained from related calibration equation for each window output. These equations were obtained from measurements of eight healthy volunteers. Another group of twenty-one healthy volunteers are included into the study while obtaining SPO2 estimations from right index fingertip and from the intercostal artery in the center of the left chest. The average SpO2 estimated from chest photoplethysmograms are 95.87±0.26, 95.88±0.26, 95.93±0.64, 95.75±0.36, 95.84±0.32 and 95.78±0.28 for Digital Prolate Spheroidal Sequence, Hamming, Kaiser, Blackman, Bartlett and Parzen-Rosenblatt windows, respectively. The average SpO2 estimated from fingertip photoplethysmograms are 96.15±0.29, 96.15±0.25, 95.70±0.40, 96.07±0.35, 96.12±0.41 and 96.13±0.31 for DPSS, Hamming, Kaiser, Blackman, Bartlett and Parzen-Rosenblatt windows, respectively.