The effects of valproic acid on motor impairment, oxidative stress parameters, apoptotic markers and epigenetic mechanisms in a 6-hydroxydopamine rat model of Parkinson's disease
6-hidroksidopamin sıçan Parkinson modelinde valproik asidin motor aktivite, oksidatif stres parametreleri, apoptotik mekanizmalar ve epigenetik mekanizmalar üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 438705
  2. Yazar: MELTEM DAĞDELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHVEŞ ECE GENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Parkinson Hastalığı (PH), dopaminerjik nöronların ölmesi sonucu hastaların motor aktivitesinin kötüleşmesi ile karakterize olur. Günümüzde yanlızca semptomatik tedavi mevcuttur, bu sebeple nörokoruyucu ve nörorestoratif tedavi geliştirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. PH modellerinde yapılan çalışmalar histon deasetilaz inhibisyonunun olası nörokoruyucu etkilerini göstermiştir. Epilepsi hastalarının tedavisinde kullanılan Valproic asit, bir histon deasetilaz inhibitörüdür ve PH modellerindeki etkisini araştıran kısıtlı sayıda çalışma mevcuttur. Bu çalışmanın amacı, 6-hidroksidopamin PH hayvan modelinde post akut olarak kullanılan valproik asidin; nöronal sağkalım, motor aktivite, oksidatif stres parametreleri, apoptotik mekanizmalar ve histon asetilasyonu üzerindeki etkilerini günümüz tedavisindeki altın standart levodopa ile karşılaştırmaktır. Bu çalışmanın sonuçları, valproik asit tedavisinin apoptotik nöron sayısını düşürdüğünü ve dopaminerjik nöron sayısını arttırdğını göstermiştir. Valproik asit tedavisi malondialdehit seviyesini düşürerek ve superoksit dismutaz, glutatyon s-transferaz ve redükte glutatyon aktivitelerini arttırarak oksidatif stresi azaltmıştır. Hücre sağkalımı ve çoğalmasında önemli olan p90 RSK ve ribozomal S6 protein fosforilasyonları valproik asit tedavisi ile artmıştır. Ayrıca histone asetilasyonu da valproik asit tedavisi ile bir miktar artmıştır. Lokomotor aktivite parametrelerinde iyileşme görülse de, kontrol gruplarına göre lokomotor aktiviteler düşük kalmıştır. Bu sonuçlar PH tedavisinde valproik asidin tedavi potansiyeli olabileceğini göstermektedir, ancak valproik asidin tedavideki sınırlarını ve potansiyel etkilerini tam olarak anlayabilmek için ek çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Parkinson's Disease (PD) is characterized by the progressive loss of dopaminergic neurons resulting in deteriorated motor activity in patients. Currently, there is only symptomatic treatment; therefore, developing effective neuroprotective and neurorestorative therapies is needed. Studies indicate neuroprotective effects of histone deacetylase inhibition in PD models. Valproic acid (VPA), which is used in the treatment of epilepsy, is a histone deacetylase inhibitor and there is limited information on the effects of VPA in PD. The aim of this study is to use VPA post-acutely and compare its potential effects on neuronal survival, motor activity, oxidative stress parameters, apoptotic mechanisms and histone acetylation levels in the brain with the effects of gold standard therapeutic agent levodopa in a 6-hydroxydopamine animal model of PD. The results of this study demonstrated that VPA treatment decreased the number of apoptotic neurons and slightly increased the number of dopaminergic neurons. VPA treatment reduced oxidative stress by decreasing the level of malondialdehyde and increasing the activities of superoxide dismutase, glutathione S-transferase and reduced glutathione. The phosphorylation of both p90RSK and ribosomal S6 protein, which are involved in cell survival and proliferation process, are increased in VPA treated groups. Furthermore, histone acetylation was slightly increased in VPA treated groups. Although the locomotor activity parameters were slightly improved, they were still lower than sham operated groups. Over all, these results indicate that VPA may have therapeutic potential in the treatment of PD, but further research should be performed in order to fully understand its limitations and potential therapeutic effects.