Low phase noise frequency synthesizer
Düşük faz gürültülü frekans sentezleyicisi
- Tez No: 438752
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. HAKAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Zaman verimli bütün bir faz kilitlemeli döngü frekans sentezleyici PLL tasarımı, sistem performansını etkileyen her bir alt blogun ideal olmayan etkileri hakkında iyi bir bilgi birikimi gerektirir. Bu tez kablosuz vericilerde kullanılmak üzere tasarlanmıs RF frekans sentezleyicileri farklı yönleriyle inceleyen bir çalışmadır. Ayrıca, sistemin gürültü performansını artırmak amacıyla referans saat için görev döngüsü düzelticiler, referans frekans çarpıcı tasarımı ve gerilim kontrollü osilatörlere bias akımı sağlamaya yönelik yeni teknikler önerilmistir. Öncelikle, farklı blokların sistem seviyesi davranışı, faz gürültüsü kavramı bakış açısıyla MATLAB'da analiz edilmiştir ve simülasyonları tamamlanmıştır. Daha sonra transistor seviyesinde tasarımı UMC 65nm CMOS teknolojisi kullanılarak, 1.2-V, 2.5-V ve 3.3-V besleme gerilimlerine uygun olarak çalışabilen şekilde gerçeklenmiştir. Programlanabilir referans frekans aralığı 40MHz'den 640MHz'e kadar değiştirilerek çalısma frekansı 2GHz ile 2.5GHz aralığında degiştirilebilmektedir. Referans çarpım faktörü olarak 16 kullanılarak, 40MHz referans frekansı ve 2.16GHz çıkış frekansıyla 10KHz ile 10MHz aralığında ulaşılabilen tümleşik RMS faz seğirmesi 246fs'dır.
Özet (Çeviri)
The time-efficient design of a complete phase-locked loop (PLL) frequency synthesizer requires good knowledge of non-ideal effects of each sub-block on the system performance. This thesis is an attempt to study the different aspects of the design of RF frequency synthesizers to be used in wireless transceivers. New techniques for duty cycle correction for the reference clock, reference frequency multiplier design and biasing method to regulate the voltage controlled oscillator current were proposed in order to improve the noise performance of the system. Moreover, a new technique for automatic bands calibration for fast PLL locking is also presented. First, the system level behavior of different blocks from the phase noise point of view were analyzed and simulated in MATLAB. Secondly, the transistor level design was implemented in 65nm UMC CMOS process, operating with voltage supplies of 1.2-V, 2.5-V, and 3.3-V. The operational frequency range was from 2GHz to 2.5GHz with a programmable reference frequency from 40MHz to 640MHz. The achieved integrated RMS phase jitter from 10KHz to 10MHz with 40MHz reference frequency and a reference multiplication factor of 16 at 2.16GHz output frequency is 246fs. The output frequency range and performance specifications (power consumption, phase noise, and locking speed) for the proposed design makes it a competitive solution for Cellular and ISM Band applications (GSM, 4G, WiFi, etc.) when compared to current implementations.