Design and control of a dual arm robot manipulator
Çift kollu bir robot manipülatörünün tasarımı ve kontrolü
  1. Tez No: 438794
  2. Yazar: MUSTAFA MELİH DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ KIRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, çift kollu paralel bir robot manipülatörün; SolidWorks, MATLAB programları ve Arduino kontrolör bordu kullanılarak tasarımının, analizinin ve kontrolünün gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Bahsi geçen bu manipülatör temel olarak, dört adet hareketli ve bir adet sabit kolu bulunan bir beş kol mekanizmasıdır. Tahrik edilen iki kolu bulunduğu için bu mekanizmaya çift kollu robot adı verilmiştir. İlk bölümde, paralel robotlarla ilgili bazı bilgiler verilmiştir. Bunun yanında, çift kollu robotun farklı uygulamalarından da bahsedilmiştir. İkinci bölümde, SolidWorks programı kullanılarak robotun nasıl tasarlandığı ve analizlerinin ne şekilde yapıldığı anlatılmıştır. Ayrıca bu program robotun çalışma alanını belirleme konusunda da görsel bir fikir vermektedir. Üçüncü bölümde, robotun kontrolü için esas teşkil eden ters kinematik denklemler türetilmiştir. Bu denklemleri türetmek ve robotun eklem açılarını saptamak için geometrik ve analitik yöntemler kullanılmıştır. Dördüncü bölüm ise bu çalışmada kullanılan kontrol birimleri hakkındadır. MATLAB programıyla derlenen fonksiyonlar ve kodlar, hem robotun uç işlevcisinin istenen hareketleri gerçekleştirmesi esnasında oluşan eklem açılarını hesaplamakta hem de bu açıları seri haberleşme tekniğiyle Arduino kontrol borduna göndermektedir. Arduino bordu, servo motorları kontrol etmeyi ve iki motoru da eşzamanlı çalıştırmayı sağlamaktadır. Beşinci bölümde ise sonuçlardan, ileride yapılabileceklerden ve üretilen çift kollu robotun farklı şekillerde kullanılabileceğinden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it's aimed to perform design, analysis and control of a dual arm parallel robot manipulator by using SolidWorks, MATLAB softwares and Arduino controller board. This manipulator is basically a five bar mechanism that have four mobile and one fixed arms. It's called dual arm robot, because it has two actuated arms. In first chapter, some information about parallel robots is given. Also, different applications of dual arm robot are mentioned. In second chapter, it's mentioned how to design and analyze the manipulator by using SolidWorks software. Moreover, this software gives a visual opinion to determine the workspace of the robot. In third chapter, the inverse kinematics equations those are essential for control, are derived. Geometrical and analytical methods are used to locate the angles of joints and derive the equations. The fourth chapter is about control units those are used in this study. The functions and codes compiled with MATLAB provide to calculate the actuated joints angles for preferred motions of the end effector and to send them to Arduino controller board with serial communication technique. Arduino board provides to control the servo motors and to run them simultaneously. In chapter five, the conclusions, future works and different usages of the manufactured dual arm robot are mentioned.