Poliester kumaşların dispers boyarmaddelerle boyanmasına ve haslıklarına düşük sıcaklık plazma işlemlerinin etkilerinin araştırılması
Investigation of effects of low temperature plasma treatments on dispers dyeing results and fastnesses of polyester fabrics
  1. Tez No: 438795
  2. Yazar: İBRAHİM OĞUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BENGİ KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada düşük sıcaklık plazma işleminin yüzey modifikasyonları ile poliester kumaşların dispers boyar maddelerle boyanmasına etkisi araştırılmıştır. Kumaşlar farklı güç ve sürelerde akrilik asit monomeri kullanılarak plazma işlemine tabi tutulmuştur. Plazma işleminden sonra poliester kumaşlara dispers boyama işlemi yapılmış ve renk ölçümleri plazma işlemi görmemiş kumaşla karşılaştırılıp, yıkama ve sürtme haslıkları incelenmiştir. Ayrıca dispers boyarmaddelerle boyama reçetesindeki sürenin uzunluğu ve yüksek sıcaklık düşünülerek plazma işleminin bu sürenin kısaltılması ve sıcaklığın düşürülmesi üzerine bir etkisinin olup olmadığı; sürenin kısaltıldığı ve sıcaklığın düşürüldüğü farklı boyama reçeteleriyle denenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of low temperature plasma treatment on staining of polyester fabrics with disperse dyes by surface modifications were investigated. Fabrics subjected to a plasma treatment using acrylic acid monomer with various power and duration, then dyeing was performed and color measurements were compared with untreated fabrics, and washing and rubbing fastness were examined. Afterwards, considering the length of time for dyeing with disperse dye and high temperature , whether plasma treatment had an effect on shortening the period or lowering the temperature has been tested with different types of dyeing recipes which period was shortened and temperature was lowered.