Soma Termik Santralı'nın enerji ve ekserji analizi
Energy and exergy analysis of Soma Thermal Power Plant
- Tez No: 438801
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SERHAN KÜÇÜKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Ülkemiz linyit rezervlerinin önemli bir kısmı termik santraller vasıtasıyla elektrik üretiminde değerlendirilmektedir. Bu kaynaklarımızın, ucuz ve verimli sistemlerle kullanımı üretilen enerjinin güvenilirliği ve çevreye olan etkisinin azaltılması açısından önemlidir. Yüksek verimi sağlayabilmek için sistemin termodinamik yönden uygun şekilde analiz edilmesi, kayıpların belirlenmesi ve işletme şartlarının hassasiyetle korunması gereklidir. Bu çalışmada Soma B Termik Santrali güç üretim çevriminin termodinamik analizi yapılmıştır. Çevrimin genel akış diyagramı oluşturulmuş, sistemdeki kazan, türbin, besleme suyu ısıtıcıları gibi ekipmanların giriş ve çıkışlarındaki sıcaklık, basınç ve debiler okunarak ekipmanların mevcut çalışma durumları belirlenmiştir. Bu veriler akış diyagramı üzerine işlenmiş ve EES (Engineering Equation Solver) programının kullanılması ile çevrimin termodinamik analizi gerçekleştirilmiştir. Çevrim ekipmanlarındaki kayıplar hesaplanmış ve tüm çevrim, enerji ve ekserji verimliliği yönlerinden incelenmiştir. Sistemin mevcut durumu, tasarım verileri ile karşılaştırılarak ilk duruma göre işletme şartlarında oluşmuş değişiklikler belirlenmiştir. Son olarak, sistemin termodinamik açıdan geliştirilmesi için yapılabilecek işletme değişiklikleri ile ilgili öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Major part of lignite reserves in Turkey is used for electricity generation by thermal power plants. The use of this source with cheap and efficient systems is important for reliability of energy production and in terms of reducing the impact on environment. In order to provide efficiency, the system needs to be analyzed, losses needs to be determined and facility conditions needs to be kept stable thermodynamically. In this study, thermodynamic analysis of power generation of Soma B Thermal Power Plant cycle was performed. The general diagram flow of the cycle has been drawn, the input and output temperatures, pressures and flow rate values of equipments such as the boiler, turbine and feding water heaters have been followed and their current work flows have been determined. These data were processed and on the flowchart and thermodynamic analysis of cycle was performed by using a EES (Engineering Equation Solver) program. The losses of cycle equipments were calculated and all of the cycle have been examined by energy and exergy aspects. This current condition of the system, has been compared with its first design conditions and the changes were determined. Finally, the proposals about operational changes were offered in order to develop the system thermodynamically.