A data mining application on moving object data
Hareketli nesne verileri üzerinde veri madenciliği uygulaması
  1. Tez No: 438808
  2. Yazar: YASEN YAKUFU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANAN ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
GPS donanımlı cihazlarını artışıyla beraber, büyük ölçüde konumsal ve zamansal veriler oluşmaktadır. İşletmelerin karar verme sürecine katkıda bulunmak için bu konumsal ve zamansal verilerin analiz edilmesi gittikçe önem kazanmaktadır. Bu tür verilerin analizi ekolojik çalışmada, trafik kontrolü gibi birçok alanları derinden etkilenmektedir. Bu çalışmada, biz nesne verilerinin (hareketli nokta) analizi ve bu veriler üzerinden değerli bilgiler elde etmeyi amaçlamaktayız. Bu araştırmada, hareketli nesne veri modelinin nesne-ilişkisel veritabanı sisteminde uygulanmış, yanı sıra bazı özel sorgulamalar ve veri madenciliği teknikleri gerçekleştirilmiştir. Düzenlenmemiş uzaysal-zamansal verilerden direkt bilgi elde etmek neredeyse imkansızdır, bu araştırmada uygulanmış hareketli nesne modeli sayesinde düzensiz uzaysal-zamansal veriler düzene sokulabilir, aynı zamanda karar destek süreçlerine yardımcı olmak için mekânsal-zamansal verilerden değerli bilginin keşfi yapılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
With the wide availability of GPS devices in our lives, massive amounts of object movement data have been collected from various moving object targets, such as mobile devices, animals, vehicles. In the last decade, Moving Object Databases (MOD) have attracted many researchers. Analyzing such data has deep implications in many areas, such as ecological study and traffic control. In this study, we focus on moving object data (moving points) analysis and retrieve valuable information for knowledge discovery. In this research a moving object data model is implemented in the object-relational database system, additionally some special queries and data mining techniques are performed. Retrieving information directly from unorganized spatial-temporal data is almost impossible, owing to this research implementation not only a vast amount of spatial-temporal data sets organized into MOD data model but also the discovery of valuable knowledge from spatial-temporal data to help decision support processes is possible now.