Takviye dokuma kumaş gramajının kompozitin mekanik özelliklerine etkisi
Effects of reinforcement woven fabric weight on the mechanical performance of composite
- Tez No: 438810
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT MURAT İÇTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı takviye kumaş gramajının kompozitin mekanik özelliklerine etkisini bulmak ve incelemektir. Çalışma kapsamında vakum infüzyon yöntemi ile üç adet kompozit plaka üretilmiştir. Bu plakalar için farklı gramajda kumaşlar kullanılmıştır. Kumaş gramajları farklı olduğu için üretim neticesinde plakalarda aynı kalınlığı elde edebilmek için cam elyaf tabaka sayıları farklı tutulmuştur. Üretilen kompozit plakalar uygun test standartlarına göre kesilerek gerekli test numuneleri elde edilmiştir. Numunelere çekme, basma, kayma ve darbe deneyleri uygulanmıştır. Yatak mukavemetlerinin bulunabilmesi için numunelere delik açılıp pimli çekme testleri yapılmıştır. Pimli deneyler sonucunda hasar tipleri ve yatak mukavemetleri karşılaştırılmıştır. Farklı enerji seviyelerinde darbe testleri yapılmıştır. Sonuçlar ve darbe davranışları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is finding and investigating the effects of woven fabric weight on the mechanical performance of composite. In the scope of study three composite plates have been manufactured with vacuum infusion method. Fabrics with various weight per square meter have been used as reinforcements for these plates. Since the densities of fabrics are different, number of reinforcement layers have been made different to provide the same thickness of plates at the result of composite manufacturing. Required test specimens were provided with cutting composite plates according to suitable test standarts. Tensile, compression, shear and impact tests were applied to the specimens. Pin loaded tests have been performed for finding the bearing strengths. Failure types and bearing strengths have been compared in consequence of the pin loaded experiements. Impact tests has been executed at different energy levels. Results and impact behaviors has been examined.