Investigation of flow characteristics of household appliances by particle image velocimetry
Beyaz eşyalarda akış karakteristiklerinin parçacık görüntülemeli hız ölçümü yöntemi ile incelenmesi
- Tez No: 438811
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK KUMLUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı, bir split klima dış ünitesine ait geometrik tasarım parametrelerinin eksenel fan performansına etkilerinin incelenmesidir. Literatür araştırması sonucunda, sayısal yöntemleri kullanarak bir split klima dış ünitesinin akış yapısının incelendiği bir çalışmanın olmadığı görülmüştür. Bu çalışma kapsamında, bir split klima dış ünitesi üç boyutlu olarak modellenmiş ve Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) yöntemiyle zamana bağlı olarak çözülmüştür. Diğer taraftan, dış ünitenin çıkış düzlemindeki hız dağılımı ve hız değerlerini incelemek için Parçacık Görüntülemeli Hız Ölçümü (PGHÖ) yöntemi kullanılmıştır. Bu deneysel yöntem aynı zamanda sayısal modeli doğrulamak için de kullanılmıştır. Ek olarak, HAD sonuçları, bir başka deneysel yöntem yardımıyla, dış ünitenin çıkış düzleminden geçen hava debisinin ölçülmesiyle de doğrulanmıştır. Sayısal model doğrulandıktan sonra, parametrik çalışma yapılmıştır. Parametrik analizlerden elde edilen sonuçlar kullanılarak, literatürde fan performansını ifade etmede sıklıkla kullanılan basınç ve akış katsayıları hesaplanmıştır. Sayısal sonuçlar, nozul çap ve derinliği, fan pozisyonu ve ısı eşanjörü poziyonunun performans katsayılarını değiştirmede önemli rol oynadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate geometrical design parameters effects of an outdoor unit of a split type air conditioner on axial fan performance. When the literature has been investigated, it has seen that there is no study which is about investigating flow structure of an outdoor unit of a split type air conditioner by implementing numerical methods. Within this study, an outdoor unit of a split type air conditioner was modelled three dimensionally and solved under transient state condition by using Computational Fluid Dynamics (CFD) method. On the other hand, Particle Image Velocimetry (PIV) was used to investigate velocity distribution and average velocity value on outdoor unit's exit plane. This experimental method was also used for validating numerical model. In addition, CFD results were verified by another experimental method which measures average mass flow rate of air passing through outdoor unit's exit plane. After verifying the numerical model, parametric study was performed. The pressure and flow coefficients, which are mostly used to express fan performance in literature, were calculated by using the results which were obtained from parametric analyses. The computational results showed that nozzle depth and diameter, fan position and heat exchanger position play important roles in changing performance coefficients.