Applications of sensors in secure embedded systems
Güvenli gömülü sistemlerde duyarga (sensör) uygulamaları
- Tez No: 438853
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET HİLAL ÖZCANHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Gömülü sistemler, günlük hayatta kullandığımız birçok elektronik donanım sistemlerinin içerisinde bulunmaktadır. Duyarga (sensör) donanımları da gömülü sistemlerin tamamlayıcı bir parçası haline gelmiştir. Ucuzlayan ve boyutları küçülen elektronik donanımlar giyilebilir sensör uygulamalarında artışa sebep olmuştur. Giyilebilir sensörler farklı konular yanında sağlık hizmetlerinde de taşınabilir (mobil) çalışmak kaydıyla kullanılmaktadır. Mobil sensörler verilerini kablosuz iletişim kullanarak göndermekte; hastalara ait hassas bilgiler birçok kullanıcı arasından bilgi toplayıcılara iletilmektedir. Çalışmamızda hasta düşmelerini önlemek veya gerçekleşen düşmeleri haber vermek amacıyla tasarımlanan giyilebilir bir sensör sistemi sunulmaktadır. Somut olarak önerdiğimiz sensör donanımı, verilerini şifreleyerek iletmektedir. Çalışmada sunulan tasarımın özellikleri, doğruluk, hassasiyet ve özgüllük sonuçları önceki çalışmaların başarım sonuçları ile kıyaslanmakta, ayrıca sonuçlar, avantaj ve üstünlükler tartışılmaktadır. Tasarımımız, düşük hesaplama yüküne sahip olup, performanslı bir şekilde çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Embedded systems are integrated in many electronic hardware systems, used in our daily lives. Also, sensor equipment are complementary component of embedded systems. Falling costs and shrinking sizes of electronic components have led to an increase in the wearable sensor applications. Among other areas, wearable sensors are also used in medical health care applications, exploiting on their property of mobility. But, mobile sensors use wireless technologies in transmitting their data. Thus, sensitive patient data travel through many unknown users, until reaching the data collector. In present study, a sensory system designed for preventing and detecting patient falls is presented, where only encrypted data is transmitted. The capabilities, accuracy, sensitivity and specificity performances of the proposed design are compared with previous works. In addition, the presented design's results, advantages and superiorities are discussed. Our design has low computational cost and high performance.