The investigation of sulfide collectors on flotation of Asikoy copper ore
Aşikoy bakır cevherinin üzerinde sülfürlü kollektorlerin etkisinin araştırılması
- Tez No: 438852
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışamanın amacı farklı türdeki köpük flotasyonu kollektörlerinin Küre Bakır Flotasyonu tesisinden alınınan bakır cevheri numunesinin üzerinde etkisinin araştırılması ve bu farkli kollektör türlerinin metalurjik olarak verim ve tenöre . etkisinin incelenmesidir. Kollektör türünün etkisini belirleyebilmek içinde tesiste hali hazırda kullanılan kollektöründe yer aldığı geniş çaplı bir deney planı hazırlanıp bu faktörler arasındakı ilişkilerde incelenmiştir. Birinci bölümde, bakırın tarihçesi, bakırın fiziksel ve kimyasal nitelikleri, önemli özellikleri, bakırın kullanımı, türleri ve bakır yatakları ve özellikleri, bakır piyasası ve cevher zenginleştirme endüstrisinde kullanılan diğer zenginleştirme metodlarıyla ile ilgili bilgiler sunulmuştur. İkinci bölümde bölgesel jeoloji, cevher türleri ve bunların ilişkileri hakkında bilgiler verilmistir. Üçüncü bölümde, deneysel çalışmalar ve bu çalışmalar dahilinde numune hazırlama ve boyut küçültme ile ilgili detaylar paylaşılmıştır. Numune hazırlama prosedürü, boyut küçültme adımları ve temsili numunenin hazırlanış yöntemleri paylaşılmıştır. Üzerinde çalışılan numunenin karakterizasyonu köpük flotatasyonu çalısmalari ile birlikte sunulmuştur. Dördüncü ve beşinci bölümde çalısmalar neticesinde elde edilen sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to investigate the effectiveness of different types of froth flotation collectors on copper recovery of Asikoy copper ore from Kure Copper Flotation Plant to see if difference in collector type would effect the metallurgical improvement in terms of copper recovey or grade.. In order to determine the functions and effect of individual collector type including the incumber collector, a full factorial Desing of Experiment is prepared to determine the individual factor effects along with the factor interactions. As the mining market experiencing a major decrease on commodity prices, any improvement in metallurgical performance of plant is welcome. In order to achieve meaningful results, Design of Experiment (DOE) implemented to the work in order to evaluate effect of different variables and those variables analyzed by using Six Sigma techniques. Chapter 1 presents the background information on history of copper, its physcal and chemical characteristic, important features of copper, its utulization, types and characteristic of copper ore deposits, brief information about copper market and various benecification processes of copper ore in mineral processing industry. Chapter 2 provides an overview of local geology, ore deposits and their relationships. Chapter 3 presents the details of experimental study including sampling and size reduction related to this work, sampling precedure, size reduction steps and the representative subsample preparation methods. Characterization of the sample is also presented in this chapter along with froth flotation studies. Chapter 4 and Chapter 5 provide result and discussion section along with conclusions and findings from the test work conducted on Asikoy Copper ore in details.