Saf niyobyum ve molibden metallerin ortak biriktirmeli kutu sementasyon yöntemiyle oksitlenme dirençlerinin artırılması
Increasing of the oxidation resistance of pure niobium and molibdenum metals by codeposition with by pack cementation method
  1. Tez No: 438854
  2. Yazar: SERAP AKBALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BÜLENT ÖNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sivil hava taşıtlarında, gaz türbinlerinde, sıcak gaz ve boru taşıyan boru hatlarında, elektrik enerjisi üretim sistemlerinde ve savunma amaçlı taşıtlarda kullanılan yüksek mukavemete ve oksitlenme direncine sahip Nikel ve Kobalt esaslı süper-alaşımlar, kullanım sıcaklık sınırlarına ulaşmışlardır. Şu an çalışılan sıcaklıklardan daha yüksek sıcaklıklarda çalışabilecek ve hem mekanik özellikleri hem de oksitlenme dirençleri artırılmış Niyobyum ve Molibden esaslı malzemelerine gerek duyulmaktadır. Bu konudaki mühendislik çalışmaları 60' lı yıllarda başlamış olmasına rağmen, bu tür malzemeler henüz istenen özelliklerde değillerdir. Bu tez kapsamında niyobyum ve molibden metallerinin yüksek sıcaklık oksitlenme dirençlerinin artırılması çalışılmıştır. Yöntem olarak kutu sementasyon seçilmiş, malzeme yüzeylerine alüminyum, silisyum, bor ve krom elementleri, biriktirme ve ortak biriktirmeli olarak yapılan kaplamaların, karakterizasyonu ve oksitlenme davranışları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nickel and Cobalt-based superalloys which have high strength and oxidation resistance are getting closer to their usable limits in applications such as civil and military transportation, electrical power generation and transportation of hot gases. Thus, materials with better properties are currently being sought. In this Thesis, high temperature oxidation resistance of Niobium (Nb) and Molibdenum (Mo) metals which have high melting temperatures were investigated. For the experimental studies the“pack-cementation”method was chosen. Al, Si, B and Cr elements were deposited over the Nb and Mo substrates either as a single element or a couple of two different elements. Results of the pack-cementation and the oxidation experiments were investigated.