Holmiyum-niyobyum eş katkılı titanyum dioksit (TiO2)'in karakteristik ve fotokatalitik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of the characteristic and photocatalytic properties of holmium-niobium co-doped titanium dioxide (TiO2)
- Tez No: 754847
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA GÜLVEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada Homium (%1M), Niyobyum (%1M) ve Holmiyum-Niyobyum (%1M) eş katkılı TiO2 malzemeler sol-jel yöntemi ile üretilmiş, yapısal, morfolojik ve optik özellikleri, X-Işını Difraktometresi (XRD), Taramalı Elektron Mikroskopu (SEM), UV-Vis spektrofotometresi, gibi karakterizasyon cihazları kullanarak araştırılmıştır. Üretilen malzemelerin fotokatalitik verimlilikleri, UV ışığı altında metilen mavisinin absorbans (soğurma) eğrilerinin indirgenme hızı ölçülerek belirlenmiştir. Sonuçlar, kristalite boyutu en küçük olan malzemenin eş katkılı malzeme olduğunu göstermektedir. Bunun yanında yasak bant aralığı en küçük olan malzeme Niyobyum katkılı, en büyük olan malzeme Holmiyum katkılı malzeme olarak tespit edilmiştir. Katkılama bütün malzemelerin fotokatalitik verimliliklerini arttırmıştır. Bu artış en fazla Holmiyum katkılı malzemede meydana gelmiştir. Bu malzemeyi sırasıyla Holmiyum-Niyobyum eş katkılı ve Niyobyum katkılı ve saf malzeme takip etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Holmium (%1M), Niobium (%1M) and Holmium-Niobium (%1M) co-doped TiO2 materials were produced by sol-gel method and their structural, morphological and optical properties, were investigated using characterization devices like X-Ray Diffractometry (XRD), Scanning Electron Microscope (SEM), UV-Vis spectrophotometer. The photocatalytic efficiencies of the materials were determined by measuring the reduction rate of the absorbance curves of methylene blue under UV light. The results show that the material with the smallest crystallite size is the co-doped material. In addition, the material with the smallest forbidden bandgap is Niobium doped material, and the largest one is Holmium doped material. Doping increased the photocatalytic efficiency of all materials. This increase is the most in Holmium doped material. This material is followed by Holmium-Niobium co-doped and Niobium-doped and pure material, respectively.