Fe, Zn, Nb, Mo, Ag ve Sn'nin koherent ve inkoherent saçılma diferansiyel tesir kesiti oranlarının açısal değişimi
- Tez No: 45085
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YUSUF ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
1 ÖZET Demir(Fe), Çinko(Zn), Niobyum(Nb), Molibden(Mo), Gümüş(Ag) ve Kalay(Sn) levha (foil) numunelerinde koherent ve inkoherent saçılma diferansiyel tesir kesit leri oranının saçılma açısına bağımlılığı incelenmiştir. 10 mm çapındaki dairesel numuneler, 6 = 55° - 105°'lik saçılma açısı aralığında, Am-241 radyoizotop nokta kaynağından yayınlanan 59.5 keV'lik gama fotonlarıyla uyarılarak elde edilen koherent ve inkoherent saçılmış gama fotonları uygun bir deney geometrisinde sayılmışlardır. Sayma işlemi için 5.9 keV'de yarı maksimumdaki tam genişliği (FWHM) 230 eV olan bir Süper Saf (High Purity) Ge dedektörü ile bağlantılı elektronik sistemler ve ND 66 B çok kanallı analizörü kullanılmıştır. Numune atomlarıyle etkileşen fotonların tesbiti için geçirme (transmission) ölçümleri ve temel sayma ile numune tutucu teller ve havadan saçılmaların katkısını belirlemek için numunesiz ölçümler alınmıştır. Numunelerdeki atomların sayısı gravimetrik metotla bulunmuştur. Teorik ve deneysel olarak bulunan diferansiyel tesir kesitleri sonuçları karşılaştırmalı tablolar halinde verilmiştir. Neticede teorik ve deneysel olarak bulunan diferansiyel tesir kesitleri oranlarının saçılma açısına bağlı grafiği çizilmiştir. Teorik ve deneysel sonuçlar karşılaştırıldı ğında iyi bir uyum içinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Angular dependencies of the coherent and incoherent scattering differential cross section ratios have been examined in the foil samples of Fe, Zn, Nb, Mo, Ag and Sn. Coherent and Incoherent scattered photons from the samples having 10 mm diameter excited by 59.5 keV gamma rays radiated from Am-241 point source have been counted by means of a proper experiment geometry in the scattering angle range of 0 = 55° - 105°. For the counting process, a High Purity Ge detector whose full width at half maxi mum (FWHM) is 230 eV at 59.5 keV coupled to an ND 66 B multichannel analyser and the other electronical systems was used. In order to determine the photons affecting the samples, the transmission measure ments have been done. To determine the contributions of background, and scattering from sample holder and weather, measurements without sample have also been done. Number of atoms in the samples found out by the gravimetric method. Differential cross section ratios calculated theoretically and experimentally have been given as comparable tables. As a result, theoretical and experimental differential cross section ratios have been plotted due to scattering angle. There is a good agreement between theoretical and experimental results.