Hodges-Lehmann estimator and usage in quality control chart
Hodges-Lehmann kestiricisi ve kalite kontrol kartında kullanımı
- Tez No: 438860
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SENEM VAHAPLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Yaygın olarak kullanılan, sürecin konum parametresinin izlendiği Shewhart kontrol kartı sürecin ortalamasına dayanır ve Normal dağılım varsayımı altında geliştirilmiştir. Süreç dağılımı Normal dağılımdan farklı olduğunda kartın performansı bu durumdan negatif etkilenir. Böyle bir durumda, parametrik olmayan ya da diğer adıyla dağılımdan bağımsız kontrol kartları kullanmak yararlı olur. Çünkü parametrik olmayan kontrol kartları dağılım hakkında herhangi bir varsayım gerektirmez. Bu kartlardan biri de Hodges- Lehmann kestiricisine dayalı Hodges – Lehmann kontrol kartıdır. Bu çalışmada, Hodges – Lehmann kontrol kartı tanıtılmış ve bazı dağılımlardan rasgele üretilen gözlemler kullanılarak hesaplanan ortalama koşum uzunluğu (ARL) değerleri ile kartın performansı değerlendirilmiştir. Aynı zamanda Normal dağılım altında Hodges – Lehmann ve Shewhart kontrol kartları karşılaştırılmıştır. Son olarak, sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Widely used Shewhart's control chart for monitoring process location parameter is based on mean of the process and constructed under the Normal distribution. Performance of these charts is affected negatively when the process distribution is different from Normal. Nonparametric or distribution-free control charts are useful in such a case because these charts do not require any assumption about process distribution. One of such nonparametric control charts is Hodges – Lehmann control chart which is based on Hodges – Lehmann estimator. In this study, Hodges – Lehmann control chart is introduced and evaluated the performance of chart for in control and out of control states with average run length (ARL) values by using observations randomly generated from some distributions. Also, Hodges – Lehmann control chart and Shewhart type control chart for mean are compared for Normal distribution with a simulation study. Finally, results are interpreted.