Cevher hazırlama tesislerinde simülasyon programı kullanımı ve örnek bir uygulama
The use of simulation software in mineral processing plants and an example application
- Tez No: 438861
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TANRIVERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bilgisayarlı simülasyon tekniği her alanda olduğu gibi cevher hazırlamada da bir çok problemin daha hızlı ve kısa zamanda çözülmesini sağlamakta, deneysel çalışmaların getirdiği iş yükünü ve maliyeti azaltmaktadır. Cevher hazırlama tesis tasarımında planlama aşamasının süresini azaltmaktadır. Aynı zamanda simülasyon tekniği ile bir problemin çözümü için çok sayıda modeller geliştirilebilmekte ve bu modellerin getireceği sonuçlar değerlendirilerek en uygun olanı kolaylıkla seçilebilmektedir. Bu çalışmada cevher hazırlama ve zenginleştirme tesislerinin bilgisayar destekli projelendirmesi için geliştirilmiş bilgisayar yazılımı olan JKSimMet v6.0.2 kullanılarak cevher hazırlama tesisi simülasyonu gerçekleştirilmiştir. Aynı zamanda cevher hazırlama tesisinde herhangi bir ekipman değişimi ve parametrelerde değişiklikler yapılması durumunda tesise ne gibi etkileri olduğu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Computer simulation techniques in mineral processing provide solving problems faster in a short time and reduce costs that comes experimental work. And also, these techniques provide reducing time of ore beneficiation plant design. At the same time, a lot of model can be developed for solving the problems with simulation techniques and can be selected the most appropriate model evaluating results of simulation. In this study, ore beneficiation plant design is carried out using JKSimMet v6.0.2 software that is designed for computer aided design of ore beneficiation and ore processing plants. Also, effects in plant are mentioned which in case of any equipment changes or parameters changes.