Yapıştırma bağlantılı kompozit malzemelerin mekanik performansı üzerine mekanik bağlamanın etkilerinin incelenmesi
Investigation of the mechanical bonding effects on mechanical performance of the adhesively bonded composite materials
- Tez No: 438862
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ARMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı yapıştırma uzunlukları (la), cıvata sayısı (n), E/W değerleri ve çeşitli cıvata sıkma torkları (T) için, yapıştırılarak bağlanmış kompozit malzemenin üzerine mekanik bağlantının etkilerini araştırmaktır. Bu çalışmada kompozit malzemelerin hasar davranışları deneysel metot kullanılarak araştırılmıştır. Cam elyaf takviyeli epoksi tabakalı kompozit malzeme (0/90)6 kullanılmış olup, numune boyutları 100 x 20 x 2.3 mm.dir. Yapıştırma işlemi için iki bileşenli EA 3430 tercih edilmiş olup, mekanik birleştirme işlemi için M5 çelik cıvatalar kullanılmıştır. Bu deneylerde cıvatalı bağlantılar için üç farklı sıkma torku (T=5, 10, 15 Nm) seçilmiştir. Ayrıca cıvata sayısına (n= 1, 2, 3) bağlı olarak farklı yapıştırma uzunlukları (la=20, 30, 40mm) ve E/W değerleri seçilmiştir. Her numuneye sentroidal eksenleri boyunca çekme testleri uygulanmıştır. Yük – yerdeğiştirme, eğrileri çizdirilmiş ve veriler tablolarda gösterilmiştir. Yapıştırma boyu (la), cıvata sayısı (n), E/W değerleri ve cıvata sıkma torkları (T) hakkındaki sonuçlar bu çalışmada yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is investigation mechanical bonding effects on adhesively bonded composite materials for different adhesive lengths (la), number of bolts (n), E/W values and various bolt torques (T). In this study, the damage behaviors of composite plates were investigated using experimental method. Glass-fibre reinforced epoxy laminated composites (0/90)6 were used as composite material and samples dimensions were 100 x 20 x 2.3 mm. For adhesion process, two components epoxy adhesive EA 3430 was preferred and M5 steel bolts were used for mechanical bonding. Three different tightening torques (T=5, 10, 15Nm) were chosen for the bolted joints in the experiments. Also different adhesive lengths (la=20, 30, 40 mm) and E/W values were chosen based on number of bolts (n=1, 2, 3). Tensile test was applied through a centroidal axis on each sample. Load – displacement curves were drawn and datas were shown with graphics. Consequences were commented about adhesive length (la), number of bolts (n), E/W values and bolt tightening torques (T) in this study.