Bi-2223 tabanlı süperiletken seramiklerin yapısal özelliklerine nano MgO parçacıklarının etkisi
Effect of nano MgO particles on structural properties of Bi-2223 based superconductor ceramics
  1. Tez No: 438863
  2. Yazar: TUĞBA ÇÖRDÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL KOCABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada nano boyutlardaki MgO parçacıklarının Bi-2223 süperiletken sisteminin yapısal ve manyetik özelliklerine etkisi incelenmiştir. Bi1,7Pb0,3Sr2Ca2Cu3O10(MgO)x genel yapısına sahip bileşiğe ağırlıkça x eşittir 0,00, 0,05, 0,10, 0,15 ve 0,20 oranlarında nano-MgO katkılanarak katıhal reaksiyon yöntemiyle hazırlanmıştır. Nano MgO parçacık katkılanmış örneklere ait kritik sıcaklık (Tc) ve hol konsantrasyonu (p); ac manyetik alınganlık ölçümü yapılarak belirlenmiştir. Fazların özellikleri, süperiletkenlik hacim kesri ve örgü parametreleri; x-ışını toz kırınımı (XRD) ölçümleri kullanılarak elde edilmiştir. Mikroyapısı, yüzey morfolojisi taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile belirlenmiştir. XRD analizleri Bi-2223 ve Bi-2212 fazlarının yanı sıra az miktarda safsızlık fazı olarak bilinen Ca2PbO4 fazının varlığını göstermiştir. Bi-2223 fazının hacim kesrinin en yüksek değeri katkısız örnek için yüzde 62,70'dir. Katkı oranının daha da artmasıyla Bi-2212 faznın hacim kesri artarken Bi-2223 fazının hacim kesrinin azaldığı görülmektedir. AC manyetik alınganlık ölçümlerinden; katkısız örnek için kritik sıcaklık 109,99 K olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of nano-MgO particles addition to Bi-2223 superconducting system, bulk samples with general formula of Bi1,7Pb0,3Sr2Ca2Cu3O10(MgO)x nominal composition (x equals 0.00, 0.05, 0.10, 0.15 and 0.20 wt. percent) were prepared by the conventional solid state reaction method. The critical temperature (Tc) and hole concentration (p) of nano-MgO added samples were identified by ac susceptibility measurements. Phase formation, volume fraction and lattice parameters were examined by using X-ray powder diffraction measurements (XRD). The microstructure, surface morphology analyses of the samples were determined by using scanning electron microscope (SEM). XRD analyses showed that the majority of Bi-2223 and Bi-2212 phases as well as minor impurity phase Ca2PbO4. The volume fraction of Bi-2223 phase for the undoped sample showed the highest value as 62.7 percent and further increasing nano-MgO, the volume fraction of Bi-2223 phase decreases while Bi-2212 phase increases. As for ac susceptibility, the critical temperature have determined as 109.99 K for undoped sample.