İklim değişikliği etkileri altında risk tabanlı tasarım
Risk based design under the effects of climate change
- Tez No: 438874
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY ONUŞLUEL GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Gerçekleştirilen bu tez çalışmasında, iklim değişikliğinin su yapıları tasarımlarında gerekli olan tasarım taşkın ve tasarım yük değerlerine etkileri araştırılmıştır. Çalışma, Sakarya Havzası'nın içinde bulunan Ankara Güvenç Havzası'nda gerçekleştirilmiş olup havzanın drenaj alanı 15,247 km²'dir. Çalışmada, hidrolojik model olarak Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) tabanlı HECGeo-HMS arayüzü ve HEC-HMS hidrolojik modeli kullanılmıştır. Ayrıca sentetik yöntemlerle de sonuçlar karşılaştırılmıştır. İklim değişikliği etkilerinin incelenmesinde Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC)'nin son değerlendirme raporunda yayımlanan RCP 8.5 ve RCP 4.5 senaryoları kullanılmıştır. Küresel iklim modeli olarak HadGEM2-ES, MPI-ESM-MR, CNRM-CM5.1 modelleri, 10x10km'lik gridler halinde ölçeklendirilerek bölgesel iklim modeli çıktıları kullanılmıştır. Güvenç Havzasının dolusavak su yükü değeri (h0) hem tarihsel verilerle hem de iklim değişikliği etkileri altında incelenmiş olup en riskli alt yapı profile oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, design flood and design load values have been investigated under the effects of climate change. The study was carried out for Guvenc Basin which belongs to Sakarya Basin in Ankara. The drainage area of the basin is 15.247 km². In the study, two Geographic Information System based hydrological models, named HEC-HMS and HECGeo-HMS, were used, in addition, the results were compared with the output produced using synthetic methods. RCP 8.5 and RCP 4.5 climate change scenarios published by Intergovernmental Panel on Climate Change were used to determine effects of climate change. 10x10km downscaled datasets of earth system models of HadGEM2-ES, MPI-ESM-MR, CNRM-CM5.1 by using Regional Climate Model was examined for the study. Using historical data, current situation of the head of water over values for Guvenc Basin was determined and the impact of climate change on these values has been analyzed. As a result, a risk profile was created.