Çanakkale yöresi kurşun cevherinin flotasyon ile zenginleştirilmesi
Beneficiation of lead ore by flotation from Canakkale region
  1. Tez No: 438875
  2. Yazar: MEHMET ÖZÇUBUKÇUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kurşun ve çinko metalleri günümüzde, çok geniş bir kullanım yelpazesine sahiptir. Yerlerine ikame edecek birbaşka hammaddenin olmamasından dolayı ve yapısal özellikleri sebebiyle hem ekonomik hem de stratejik olarak, ilişkili sektörlerin vazgeçilmez hammaddesi haline gelmiştir. Çağın artan ihtiyaçlarını karşılamak için kurşun-çinko üretimi her geçen gün hızla artmaktadır. Buna bağlı olarak kurşun ve çinkonun üretilmesi, geliştirilmesi için akademik çalışmalar, sektörde çok büyük yatırımlar ve paralel olarak günümüzde kurşun-çinko üretimi için birçok üretim tesisi kurulmuştur. Bu çalışmada, Çanakkale'de bulunan Çanakkale Madencilik firmasına ait bir flotasyon tesisinde, kurşun-çinko damar tipinden alınmış cevherin oksit ve sülfür flotasyonu ile veriminin yükseltilmesi buna bağlı olarak da kurşun ve çinko cevherinin bulk konsantre olarak kazanılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada, farklı köpürtücü ve toplayıcıların ,farklı bastırıcıların, sülfürleyici kimyasal kullanımının ve farklı pH değerlerinin flotasyon verimi üzerine olan etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The metals, Lead and Zinc are currently being used widely. Due to their unique and irreplaceable features, they have been used by humankind as an economic and strategic material. In order to meet the populations needs, production of lead and zinc is continously increasing daily. As a result of this, more development and research in acedemia is completed on the production of lead and zinc to make improvements. This has encouraged many new investments which has lead to constructing new lead-zinc production plants. In this study, the ore sample is taken from an existing flotation operation located in Çanakkale region(Çanakkale madencilikA.Ş). The main objective is to improve recovery of sulfide and oxide minerals by froth flotation and improving overall bulk lead-zinc recovery. In this work, different frother and collector types, different depressants, effect of sulfidization agents, and effect of different pH on recovery of lead-zinc flotation is investigated.