Performance evaluation and mass balance studies on membrane bioreactor systems
Membran biyoreaktör sistemleri için performans değerlendirmesi ve kütle dengesi çalışmaları
- Tez No: 438879
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN BÜYÜKKAMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, evsel ve endüstriyel atıksu arıtımlarında yaygın olarak kullanılmaya başlayan, aktif çamur sistemleri ile rekabet halinde olan membran biyoreaktörler araştırılmıştır. Tez kapsamında, bir endüstriyel atıksu arıtma tesisinde kurulu olan gerçek ölçekte bir MBR sisteminin arıtma performansı değerlendirilmiş ve bu sistem için önemli tasarım ve işletme parametreleri dikkate alınarak kütle dengesi çalışmaları yapılmıştır ve bazı kinetik parametreler hesaplanmıştır. Kütle dengesi çalışmalarını yapmak üzere İzmir Torbalı Organize Sanayi Bölgesindeki arıtma tesisi pilot tesis olarak seçilmiştir. Tesis yetkililerinden pH, kimyasal oksijen ihtiyacı, askıda katı madde, elektriksel iletkenlik, çözünmüş oksijen ve sıcaklık gibi bazı işletme parametreleri için bir yıllık veri temin edilmiştir. Elde edilen verilere göre sistem performansı değerlendirilmiştir. Ayrıca, bir hafta içinde birbirini takip eden 5 gün havalandırma havuzu girişi, havalandırma havuzu içi ve membran ünitesi çıkışından örnek alınmıştır. Alınan örneklerde, kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ), askıda katı madde (AKM), uçucu askıda katı madde (UAKM), toplam katı madde (TKM), toplam uçucu katı madde (TUKM), toplam azot ve toplam fosfor analizleri yapılmıştır. Bu parametrelere göre kütle dengesi oluşturulmuş ve Monod modeli uygulanarak bazı önemli kinetik parametreler hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, membrane bioreactor systems which are in competition with activated sludge systems are investigated. This system is being popular for both domestic and industrial wastewater treatment. In the scope of this thesis, treatment performance of a full-scale MBR system, which is placed in an industrial wastewater treatment plant, was evaluated and mass balance studies for this system were done considering some significant design and operational parameters and some kinetic parameters were calculated. A full-scale industrial wastewater treatment plant, which is in İzmir Torbalı Organized Industrial Zone, was chosen as a pilot plant. The annual data for some significant operational parameters, such as pH, chemical oxygen demand, suspended solids, electrical conductivity, dissolved oxygen, and temperature, was obtained from the authorized person of the plant. The system performance was evaluated considering this data. In addition, samples were taken from the inlet of the aeration tank, inside of the aeration tank, and outlet of the membrane unit in consecutive five day for a week. Chemical oxygen demand (COD), suspended solids (SS), volatile suspended solids (VSS), total solids (TS), total volatile solids (TVS), total nitrogen, and total phosphorous analyses were performed. According to results, mass balances for these parameters were generated and some important kinetic coefficients were calculated by applying Monod model.