Fatigue life of tungsten cobalt carbide used as a core material in cold forging dies
Soğuk dövme kalıplarında çekirdek malzemesi olarak kullanılan tungsten kobalt karbürün yorulma ömrü
  1. Tez No: 438880
  2. Yazar: BARIŞ TANRIKULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KARAKUZU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Soğuk dövme kalıplarında kullanılan malzemelerin yorulma ömür davranışları ve ömür tahmin konuları birçok çalışma için amaç olmuştur. Yorulma test standardının ve dolayısıyla güvenilir bir test metodunun olmaması, araştırmacıları farklı yaklaşımlar kullanarak karşılaştırmalı yorulma testleri yapmaya itmiştir. Deneysel çalışma, üç nokta eğme bazlı yorulma metoduna yoğunlaşarak karşılaştırmalı yorulma testlerini kapsamaktadır. WC-Co malzemesinin yüzey koşulları ve tane yapısı etkileri yorulma ömrü açısından incelenmiş ve karşılaştırmalı sonuçlar paylaşılmıştır. Ayrıca, deneysel olarak test edilen ince ve kalın tane yapısına sahip kalıp malzemenin yorulma ömür haritaları Goodman bağıntısı referans alınarak oluşturulmuştur. Çalışmanın son bölümü ise üretim aşamasında kullanılan soğuk dövme puncının sayısal simülasyon çalışmaları ve yorulma haritaları yardımı ile ömür tahminini içermektedir.
Özet (Çeviri)
Fatigue life behavior and prediction of materials used in die cores have always been a research target for many studies. Lack of fatigue testing standards and reliable test methods for Tungsten-Carbide's, have induced researchers to focus on comparative fatigue tests with bringing different approaches. Experimental study focusses on fatigue life comparison with three point bending fatigue testing approach. Surface condition and grain size effect on fatigue life time of WC-Co have been investigated and comparative test result are given. Moreover, fatigue life maps of fine and coarse grain sized materials which are experimentally tested, were generated based on Goodman relations. Last part of the study contains simulation of cold forging process for estimating life cycle of a cold forging punch used in manufacturing process.