Basınçlı borulu sulama şebekelerinin projelendirme kriterlerinin belirlenmesi
Determination of design criteria of pressure pipe irrigation network
  1. Tez No: 438892
  2. Yazar: HALİL KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇOBANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Son yıllarda yurdumuzun özellikle iç kesimlerinde kuraklık daha etkin olarak hissedilmektedir. Bu sebeple; mevcut su kaynaklarının bilinçli bir şekilde kullanılması için sulama sistemlerinde suyun etkin ve tasarruflu kullanımını sağlayan sulama yöntemlerinin tercih edilmesi gerekmektedir. Basınçlı borulu sulamalar suyun etkin ve tasarruflu kullanımını sağlama açısından dünyada ve en gelişmiş sulama metotlarından biri olarak ortaya çıkmaktadır. Çalışmada; basınçlı sulama şebeke sistemi, proje yapım aşamaları ve paket programı tanıtılmıştır. Devlet Su İşleri tarafından onaylı planlama raporuna göre örnek proje yapım aşamaları izah edilmiştir. Çalışmanın sonucunda basınçlı borulu sulama şebekelerinin üstünlükleri ve sulama suyunun tasarruflu kullanımı yönünden önemi ortaya konulmuştur. Sistemin daha iyi çalışması ve ülke kaynaklarını daha verimli kullanılması bakımından sulama projelerinde son teknolojik ürünlerin kullanımını sağlayarak sulama randımanının artırılması ve ilgili tüm kamu kuruluşlarıyla birlikte bitki desen dönüşümünün hızlandırılması hakkında bazı öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years especially inner regions of our country, the drought is perceived more effectively. For this reason; the use of existing water resources consciously in irrigation systems, effective and economic irrigation systems needs to be preferred. The pressure irrigation system is one of the most advanced methods for effective and efficient use of water in the world and in our country. In this study; pressure irrigation network, project-to-project construction phases and computer packaged software is introduced according to the sample project planed and certified by the State Hydraulic Works. As a result of study, the superiority and advantages of the pressure irrigation systems are presented from the point of efficient use of irrigation water. Consequently, some suggestions about the improving the performance of the irrigation system and more efficient use of available water resources of the country are made.