Atık su arıtma tesisi performansının incelenmesi ve çıkan KOİ değerini etkileyen parametrelerin belirlenmesi
Analyzing of waste water treatment plant performance and determining the parameters affecting the obtained amount of KOI
  1. Tez No: 438902
  2. Yazar: YUNUS EMRE YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Aşırı tüketim ve sanayileşme, hızlı nüfus artışı, küresel ısınma, artan kuraklık ile birlikte tatlı su kaynakları dünya çapında hızla tükenmektedir. Artan talebe karşılık tatlı su kaynaklarını yenileyip artırmak teknik ve ekonomik açıdan sınırlayıcı olduğu için sürdürülebilir olarak su kaynaklarını korumanın tek yolu atık suları geri kazanmaktır. Sınırlı su kaynakları ve artan su taleplerine bağlı olarak, atık suların geri kazanılması ve yeniden kullanılarak geri kazanılması sadece hidrolojik döngü ve su kaynaklarının yönetimi açısından değil, aynı zamanda, çevrenin korunması ve sürdürülebilir kalkınma ilkeleri açısından da önem taşımaktadır. Atık suların herhangi bir işleme tabi tutulmadan deşarj edilmesi sonucu çevresel kirlilikler artmakta, oluşan kirlenme de beraberinde hastalıkların artmasına ve ekolojik bozunmalara neden olmaktadır. Gelişen teknolojiyle birlikte arıtma tesisleri yapımı dünya çapında yaygınlaştırılarak yeryüzünün daha yaşanılır hale getirilmesi hedeflenmelidir. Bu çalışmada suyun yeryüzü için önemi, içme suyunun döngüsü, çevresel kirlilik, içme sularının kirlenmesi, atık sular ve özellikleri, atık suların arıtılma metotları ve atık su arıtma tesisi kısımları hakkında bilgi verilmiş olup atık su arıtma tesisine ait kirlilik parametrelerinden Kimyasal Oksijen İhtiyacının tahmin edilmesinde Yapay Sinir Ağları (YSA) ve Çoklu Doğrusal Regresyon (ÇDR) modelleri kurulmuştur. Geliştirilen modellerle uzun ve maliyetli deneyler sonucu elde edilen KOİ değeri kolaylıkla tahmin edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Potable water sources rapidly is running out due to the excessive consumption and industrialization, rapid population growth, global warming, and increasing drought. Along with the increasing demand, the only way of sustainable protection of water sources is recycling of waste water because refreshing and increasing the potable water sources is confined in terms of the technical and economical aspects. Because of limited water resources and increasing demand for water, recycling of waste water and usage of recycled water now have become important in terms of not only the hydrological cycle and the management of water resources but also the protection of enviroment and sustainable development principles. As a result of discharging the waste water without being subjected to any treatment, environmental pollution increases and the resultant contamination causes the increasing of diseases and ecological malfunction. By expanding the construction of treatment plants throughout the world along with the evolving technology, making the earth more livable should be aimed. In this study, concise explanations are given about the importance of water for earth, drinkable water cycle, environmental pollution, pollution of drinkable water, waste water and it's features, waste water treatment methods and waste water treatment facilities sections; and the Artificial Neural Networks (ANN) and Multi Linear Regression (MLR) models are established to estimate the requirement of Chemical Oxygen Demand (COD) as one of the pollution parameters of waste water treatment facility. Within these models, the COD values that acquired after long and costly experiments can easily be estimated.