Ankara ili tatlı su kaynaklarında yaşayan bazı alglerin izolasyonu ve kültürü
Ankara living fresh water resources some algae in isolation and culture
  1. Tez No: 438903
  2. Yazar: MÜJGAN KAZANÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM AYDIN, DOÇ. DR. İLKAY AÇIKGÖZ ERKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Algler organik karbon bileşiklerinin major primer üreticisidir. Yapılarındaki pigmentleri sayesinde karbondioksit ve suyu ışığın etkisiyle karbonhidratlara çevirirler ve su ortamındaki besin değerinin ve çözünmüş oksijen oranının artmasını sağlarlar. Sonuçta kendi gelişimlerini sağlayarak besin zincirinin ilk halkasını oluştururlar. Alglerin üretimleri çevresel faktörlerle sınırlanmıştır. Bunlar ışık, sıcaklık ve besindir. Bu sınırlayıcı faktörler iyileştirilirse, üretim düzeyi artar. Bu çalışmada Ankara'da ki bazı tatlı sulardan alınan su örneklerinde algler incelendi ve teşhisi yapılan Mavi-yeşil algler (siyanobakteriler) için genel bir ortam olan Blue Green Algae (BG) ve Allen kültür ortamı kullanıldı. Hazırlanan ortam içeriği kendi suyunda (filtre edilmiş) çözüldükten sonra, pH metre ile pH'sı kontrol edilip otoklavlanarak sterilizasyonu sağlandı. Örneklerin kontaminasyona uğramaması amacıyla çalışmalar sırasında kullanılan her türlü cam malzeme otoklavda (180oC) ve diğer malzemeler etüvde sterilize edildi ve bazı türler izole edildi. Araştırma sonucu 7 adet türün teşhisi yapılarak izole edildi. İzole edilen, teşhisi yapılan türler arasında Kichneriella aperta, Monoraphidium contortum, Scenedesmus arcuatus, Oscillatoria tenuis, Oscillatoria splendida, Clorella vulgaris, Ulotrix sp. sırası ile elde edilmiştir. Gelecekteki çalışmalarda kullanılmak amacıyla, izole edilen algler Ahi Evran Üniversitesi Mikroalg Kültür Koleksiyonunda saklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Algae is a major primary producers of organic carbon compounds. Thanks to carbondioxide and water to carbonhydrates are converted pigments in the structure under the influence of light and the value of nutrients in the equatic environment and provide an increase in the dissolved oxygen content. After all, they enstitute the first in the food chain to ensure their development. Algae production is severely limited ny environmental faktors. If the limiting factors are improved, it increase the production level. In this study, algae was investigated, it water samples taken from some of the fresh waters of Central Anadolia and diagnosis made blue-green algae (cyanobakteria) for which a general environment Blue Green Algae (BG) and Allen culture medium was used. Prepared media content in their water (filtered) after dissolving, cheched the pH with a Ph meter was provided as autoklave sterilization. Examples of studies in order to not be used in all kinds of glass material contamination in the autoclave (180oC) and other materials are sterilized in an oven and some species have been isolated. The results were isolated by making the diagnosis 7 products. İsolates; identification of species in made; Kichneriella aperta, Monoraphidium contortum, Scenedesmus arcuatus, Oscillatoria tenuis, Oscillatoria splendida, Clorella vulgaris, Ulotrix sp. they are obteinted, respectively. In order to be used in future studies, isolated from algae Ahi University is stored Mikroalgae Collection.